Elveda Yeti, merhaba Karoq

Skoda’nın Kodiaq’tan sonra ürün gamının ikinci SUV modeli gelecek yılın ilk çeyreğinde Türkiye piyasasında olacak.

Skoda Karoq’un İtalya’da yapılan uluslararası basın test sürüşlerine yazarımız Belma Toprak katıldı.

Son üç yıldır kesintisiz yeni modellerini tüketiciyle buluşturan Skoda, Kodiaq’tan sonra ikinci SUV modeli Karoq’u da ürün gamına ekledi. Sicilya’da gerçekleştirilen uluslararası test sürüşünde deneme imkanı bulduğumuz kompakt SUV Karoq, gelecek yılın ilk çeyreğinde Türkiye piyasasında olacak. Karoq Türkiye pazarında 1.6 litre dizelin yanı sıra 1.0 ve 1.5 litre benzinli motor seçenekleriyle satılacak. Karoq, üretimi sonlanan Yeti modelinin yerini alacak.

Skoda Karoq, Yeti’nin yerini alıyor.

Kodiaq’ta üç ay sıra var

Türkiye satışlarında sıra yazan Kodiaq’la birlikte markanın imajını daha da yükseltmesi beklenen Karoq, SUV pazarının da iddialı modelleri arasına girmeye hazırlanıyor. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Karoq’un, markanın SUV atağında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Karoq ile kompakt SUV segmentinde önemli oyuncular arasında yer almayı hedefliyoruz” dedi.

Senyücel, özellikle 1.6 lt dizel motorlu seçeneğin satışlarında önemli bir yer tutmasını beklediklerini kaydetti.

Karoq için gelecek yıl 2 bin 500 adetlik kotaları olduğuna işaret eden Senyücel, daha fazla araç almaları durumunda daha fazla satışa ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Tolga Senyücel – Yüce Auto Skoda Türkiye Genel Müdürü

İki modelle SUV pazarında

SUV segmentinin Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de giderek daha fazla pazar payı elde ettiğini ifade eden Senyücel,

Günümüzde SUV segmenti, üreticilerin için en önemli pazarlardan biri haline geldi. Biz de Skoda markası olarak iki iddialı modelle bu segmentte yer almaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’de de geçtiğimiz yıllara oranla kompakt SUV segmenti yüzde 23.5 oranında artış gösterdi. İlk 9 ayda satılan SUV segmenti araçlar ise pazarın yüzde 16’sını oluşturuyor. Bunun gelecek yıllarda daha fazla artmasını bekliyoruz ve biz de Karoq ile bu segmentten önemli bir pay elde etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Skoda Karoq kokpiti

ÜÇ MOTOR SEÇENEĞİYLE GELECEK

 • Skoda Karoq, öncelikle ikisi benzinli toplam üç farklı motor seçeneğiyle sunulacak.
 • Benzinli motorlar üç silindirli 1.0 lt (115 PS) ve 1.5 lt (150 PS) seçeneklerinden oluştururken,
 • yeni 1.6 lt (115 PS) dizel dikkat çekiyor.
 • Tüm motorlar, 6 ileri manuel ya da 7 ileri DSG otomatik vites kutusu seçenekleriyle sunulacak. Karoq’un 1.5 lt motor seçeneğinde 2018 yılının ikinci yarısında 4×4 çekiş özelliği ve DSG otomatik şanzıman seçeneği sunulacak.
 • Markanın yeni oluşturduğu SUV tasarım diline uygun bir görünüm sunan Karoq, iç mekan genişliği, şehir içinde rahat kullanım sağlayan boyutları, yeni sürüş destek sistemleri, LED farları ve bir Skoda modelinde ilk kez kullanılan dijital gösterge paneliyle dikkat çekiyor.
Bagaj kapağına sanal pedal koydu.

BAGAJ KAPAĞINA SANAL PEDAL

 • VarioFlex sistemli arka koltuklar, bagaj kapağının eller serbest şekilde açılabilmesine olanak sağlayan ‘sanal pedal’ gibi fikirleri bünyesinde barındıracak.
 • 521 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 1.630 litreye yükseliyor. Üç bağımsız arka koltuktan oluşan ‘VarioFlex’ sistemi, tüm koltukların tamamen çıkarılmasına olanak tanıyor. Böylelikle Karoq, 1.810 litre bagaj hacmine ulaşabiliyor.
 • Modelin ön bölümü keskin geometrik şekilli farlarla üç boyutlu bir görünüm sunuyor. Style donanım seviyesi full-LED teknolojili farlarla sunuluyor. LED farlar, aynı zamanda yol ve ışık durumuna göre veya karşıdan bir araç gelmesi halinde otomatik olarak farların şiddetini ayarlayan ‘Işık Asistanı’ özelliğiyle de donatılabiliyor. Bu sistem, silecekler çalıştığında da farları otomatik olarak açıyor. Ana far grubunun alt kısmında bir bant gibi yer alan lambalar ise hem sinyal hem de gündüz sürüş farları olarak ikiz fonksiyona sahip. Yine tamamen LED teknolojili olan ve viraj fonksiyonuna da sahip sis lambaları ise farların altında yer alıyor. Krom kaplı radyatör ızgarası da tipik bir Skoda özelliği.
 • Yandan bakıldığında aracın arkaya doğru alçalan tavanının, D sütunu ve sivri arka kısımla görsel olarak uzatıldığı fark ediliyor. Aracın arka bölümünde kullanılan yatay çizgiler, gövdenin genişlik algısını güçlendiriyor. LED teknolojili arka stop lambaları, iki parçalı olarak tasarlanmış. Skoda klasiği olarak, stop lambalarında C şeklini görmek mümkün.
 • 30Araç 4.382 mm uzunluğa, 1.841 mm genişliğe ve 1.605 mm yüksekliğe sahip. İç mekanda arka koltuktakilere 69 mm’lik bir diz mesafesi var. 2.638 mm’lik uzun dingil mesafesi (dört tekerlekten çekişli versiyonda 2.630 mm) konforlu sürüş sağlıyor.

İÇERİDE AMBİYANS IŞIKLARI!

 • İç mekanda isteğe bağlı olarak alınabilecek LED ambiyans ışıkları, 10 renk seçeneğe sahip. Sürücünün dikkatinin dağılmasını önlemek amacıyla direksiyon tarafında bulunan LED aydınlatmalar, araç hareket ettiğinde kendiliğinden sönebiliyor.
 • Tamamen dijital gösterge paneli Skoda modelinde ilk kez kullanılıyor. Bu sayede sürücü, dört farklı seçenekten birini tercih ederek, kendi bilgi ekranını oluşturabiliyor. Tüm bu ayarlar ve tercihler de, MIB adı verilen (Modüler Bilgi Matrisi) ekranda yapılabiliyor. MIB sistemi aracılığıyla ayrıca müzik sistemi, telefon, Sürücü Destek Sistemleri (Şerit Asistanı, Ön Bölge Asistanı gibi) veya aracın durumuna ilişkin ayarlara da ulaşılabiliyor. Bu panel, bir tablet bilgisayar ekranı gibi rahatça kullanılabiliyor.
 • Karoq’ta ayrıca isteğe bağlı olarak alınabilecek ısıtmalı direksiyon simidi, spor ön koltuklar veya ısıtmalı arka koltuklar gibi seçenekler de mevcut. Sürücünün araçla ilgili kendi tercihine uygun yaptığı tüm ayarları hafızasında tutan programlanabilir anahtar ise kullanımı kolaylaştırmak için kullanılmış. Orta konsolda yer alan telefon kutusu (Phonebox), akıllı telefon ve diğer teknolojik araçların şarj edilmesini sağlıyor.
 • Colombus eğlence sisteminde, araç içinde kesintisiz iletişim imkanı sağlayan Wi-Fi bağlantısının yanı sıra bazı fonksiyonları ekrana dokunmaksızın sadece el hareketleriyle kontrol etmeye yarayan ‘Gesture Control’ özelliği de Karoq ile sunulan ilginç donanımlar arasında bulunuyor.
 • Yeni Karoq, sayıları 20’yi bulan sürücü destek sistemlerini de sunuyor. Bunlar arasında park yardımcısı, şerit asistanı, trafik işareti tanıma, tehlike asistanı, kör nokta uyarısı, uyarlanabilir hız sabitleyici, ön bölge asistanı gibi konfor ve güvenliği artıran unsurlar var.
 • 4×4 araçlarda sipariş edilebilen Dinamik Şase Kontrol opsiyonu ile 5 farklı süspansiyon ve şanzıman uyarlaması sunan ‘Sürüş Modu Seçimi’ sistemi de bulunacak. Bu sayede yol koşullarına gore sürücü ‘Normal’, ‘Sport’, ‘Eco’, ‘Individual’ (Bireysel) ve ‘Snow’ (Kar-4×4 versiyonda) modlarından birini seçerek, aracın ayarlarını değiştirebilme imkanına sahip olunacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.