En çok ilanı olan ikinci el otomobiller, ikinci el SUV modelleri

İkinci el otomobil satışları gündemdeki yerini korumaya devem ediyor. Koronavirüs salgını öncesi başlayan yeni modellerdeki tedarik sorunu, pandemi sonrası bantların durmasıyla zirveye çıktı. Bayilerin elinde yeni otomobil stoğunun az ya da hiç olmamaması, dövizdeki artış fiyatları yukarı çekti. Buna bağlı olarak ikinci el otomobilde de fiyatlar ve talep yüksek seyrediyor.

Kurumsal şirketlerin açıklamalarına göre Mayıs ayında ikinci el fiyatları yüzde 8’in üzerinde artmış. Peki son aylarda internet satışlarında en çok ilanı yayınlanan markalar sıralaması nasıl, sınıflara göre ilanları en çok yayınlanan modeller hangisi, SUV modellerinde kimler öne çıkıyor. İşte listenin detayları:

Türkiye’nin en çok ikinci el ilan yayınlayan sitesinden alınan verilere göre Mart ayında 15 otomobil markası; tüm ilanların yüzde 82’sine ulaşıyor. Bunların dağılımında ise otomobil ilanlarının yüzde 16’sından fazlası Renault;  yüzde 13,6’sı Volkswagen; yüzde 8,6’sı Opel ilanlarından oluşuyor. Ford ve Fiat modelleri yayınlanan 100 otomobil ilanının yüzde 7,7’şerlik kısmını alıyor.

Tüm otomobil ilanlarının yarısını yukarıdaki 5 markanın alması ilginç! Benzer bir dağılım modeller ele alındığında da ortaya çıkıyor; örneğin B sınıfı model ilanlarında ilk sırada Renault Clio bulunurken, onu VW Polo, Renault Symbol izliyor. Peşi sıra gelen iki model Opel Corsa ve Ford Fiesta. Bu 5 modelin ilanları tüm B sınıfı ilanların yarısını sağlıyor. Geçelim C kompakt sınıfa.

Opel Astra ikinci el pazarında hızlı el değiştiren otomobiller arasında. C sınıfı otomobiller arasında ikinci elde en çok ilanı olanlar arasında Astra modelini Ford Focus ve Renault Megane izledi. Bu sınıfta sedanlar öncelikli olduğundan takip eden iki Japon modeli de yerli ve sedan; Toyota Corolla ve Honda Civic. Listede yer alan diğer 5 en çok ilanı olan model de oldukça iddialı modeller; Fluence, Golf, Jetta, Linea, Egea.

Üst sınıflara doğru listede şaşırtıcı isimler ortaya çıkıyor. D sınıfında bulunan ilanların yüzde 28’si PASSAT! Yüzde 15’i BMW 3 SERİSİ, yüzde 9’u da Mercedes C SERİSİ. Üretimi biteli uzun yıllar olmasına rağmen 4. sırada Opel Vectra, 9. sırada Fiat Tempra, 10. sırada da Renault Laguna var.

Lüks sınıfa model sayısı da çok az, ilan sayısı da! İlanların yüzde 40’ı BMW 5 Serisi, yüzde 30’u ise Mercedes E serisi, yüzde 13’ü de Audi A6‘dan oluşuyor. Diğer modeller ise güncelliği olmayan otomobiller. Gelelim ikinci el SUV ilanlarında listede kimlerin olduğuna.

SUV satışlarında 10 yıla yakın bir süredir liste başında yer alan Nissan Qashqai, doğal olarak pazarda çok sayıda bulunurluğa bağlı olarak ikinci el ilanlarda da liste başında. Peşinde Dacia Duster olması da şaşırtıcı değil; Sportage özellikle kardeşi Tucson‘a göre daha avantajlı bulunan fiyatı ile listede 3. sıraya çıktı. Tiguan pazardaki başarısına paralel ikinci elde çok arananlar arasında, Captiva ise avantajlı bulunan fiyatı ile kelepir durumda. Peşinden gelen 2 model gelecek dönemdeki raporlarda daha yukarılara çıkması beklenen SUV modelleri arasında.

Leave A Reply

Your email address will not be published.