En ucuz Volkswagen modelinin üretimi durduruldu!

Volkswagen, ürün gamındaki en küçük ve en ucuz otomobil olan Up modelinin üretiminin durdurulduğunu açıkladı. 2011 yılında tanıtılan Volkswagen Up, markanın Slovakya’daki fabrikasında üretiliyordu. Hatrı sayılır derecede satışa ve 12 yıllık ömre sahip olan model için artık yolun sonu.

Up, bu yılın Ocak ayında satıştan kaldırıldı. Volkswagen, talebin arzı aşması nedeniyle bunun geçici bir hamle olduğunu iddia etti, ancak hiçbir zaman tekrar satışa sunulmadı. Up’tan önce, sırasıyla 2020 ve 2021’de üretimden kaldırılan iki “kardeşi” Seat Mii ve Skoda Citigo da aynı kaderi paylaşmıştı.

Bu üç modelin üretiminin durdurulmasının nedeni, üreticiler için şu anda en düşük kar marjına sahip olan A segmentinin popülerliğini kaybetmesi. Diğer bir neden ise, en son çevre standartlarını karşılayan motorların yanı sıra birçok güvenlik sistemiyle donatılmak zorunda olmaları.

en ucuz volkswagen

En ucuz Volkswagen modeli Up, yerini elektrikliye bırakıyor

Volkswagen, daha önce elektrifikasyon süreci için Passat sedan ve Beetle gibi önemli modellerini emekliye ayırdı. Şehirli hatchback Up’ın da yerini elektrikli bir otomobil alacak.

Up’ın yerini Volkswagen ID.1 olarak bilinen kompakt bir elektrikli şehir otomobilinin alması bekleniyor. Up’ın tamamen elektrikli bir versiyonu mevcuttu, ancak bu da aracın hayatta kalmasına yardımcı olmadı. Önümüzdeki beş yıl içinde bayilerde yerini alacak olan ID.1 modelinin de fiyatı düşük olacak.

Up’ın aileden ayrılmasıyla birlikte Volkswagen’in Avrupa’daki en uygun fiyatlı modeli Polo hatchback oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.