Evrimden devrime: Renault beşe bölünüyor

Ocak 2021’de sunulan Renaulution stratejik planının ilk iki aşaması olan Resurrection (Diriliş) ve Renovation’dan (Yenileme) sonra Renault, üçüncü perde olan Revolution’ı (Devrim) başlatıyor. Fransız Devrimi denince 1789 Devrimi’nden sonra Renault Grup devremi gelecek mi bilinmez ama yeni operasyon ile Renault beşe bölünüyor.

Homojen teknoloji seti üzerine inşa edilmiş, uzman ekiplere sahip 5 odaklı iş kolu yaratan Renault; bunları Ampere, Alpine, Mobilize, The Future is NEUTRAL ve Power olarak şirketleştiriyor. Dönüşüm sürecinde Renault, Geely, Google ve Qualcomm ile işbirliğini yoğunlaştırıyor.

Renault Group’un Revolution dönemi, grubun işletme ve finansal performansı için önemli bir itici güç olan ESG (Environmental, Social, Governance – Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetim) açısından da gelişmeler içeriyor.

Yeni yaklaşım ayrıca Renault Group’un re-engineering, karbon nötrlüğü ve kapsayıcı gelecek arayışında öncü olmasını sağlayacak.

İklim cephesinde ise 2040’ta Avrupa’da ve 2050’de dünya çapında karbon nötrlüğü hedefleyen grup; her bir iş kolu için özel eylem planları ile öncülük etmek ve karbon ayak izini azaltmak için ara hedefler belirledi.

Renault Group, binlerce insanın otomotiv devriminin yeni değer zincirlerine geçişine ve yeni beceriler kazandırılmasına destek olacak.

ReKnow Üniversitesi iş birliğiyle 15.000 Renault Group çalışanı ile 4.500 öğrenci ve tedarikçi; 2025 yılına kadar elektrikli mobilite, döngüsel ekonomi, yazılım, siber güvenlik ve veri alanlarında eğitimler alacak.

Yeni iş ve teknolojilerde işbirliğine inanıyor

Renault Group CEO’su Luca de Meo, “Bugünkü açıklamalar, endüstrimizin dönüşümünün yarattığı gelecekteki zorluklara, fırsatlara hazırlama kararlılığının yeni bir işareti.

Yeni otomotiv değer zincirlerinde kendimizi daha hızlı ve daha güçlü konumlandırmayı amaçlıyoruz.

Çağımızın volatilitesini ve hızlı teknolojik evrimini yönetmek için; çevik, yenilikçi  organizasyon tasarlıyoruz. Yeni iş ve teknolojilere yatırım yapma, söz konusu olduğunda da işbirliğine inanıyoruz.”

Renault Grup yatırımcılarla konuştu

Renault Group CFO’su Thierry Piéton ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Grup olarak sadece 2 yılda finansal geri dönüş açısından olağanüstü bir başarı elde ettik ve burada durmayacağız.

Referans kârlılığı, serbest nakit akışı yaratılmasını ve kullanılan sermayenin getirisini hedefleyerek finansal performansımızı iyileştirmemize olanak sağlayacaktır.

Büyüyen ve nakit akışı sağlayan iş kollarına odaklanan planımız iddialı ve aynı zamanda mevcut makroekonomik göstergeler ışığında oldukça gerçekçi.

Revolution, finansal bir önem taşıyor. Yatırım politikamız ve çalışan hissedarlığını güçlendirdiği gibi, tüm paydaşlarımız için değer yaratmayı amaçlıyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.