Farplas’nın patronundan yeni şirket

Farplas’ın da çatısı altında bulunduğu Fark Holding, otomotivin farklı alanlarında yatırımlar yapacak yeni bir yapı oluşturduğunu duyurdu. F+ Ventures adıyla faaliyete geçen yeni şirket, değişen teknolojilere ayak uydurmak ve yenilikleri geleneksel iş modellerine entegre etmek üzere, akıllı ulaşım teknolojilerine yatırım yapan kurumsal sermaye bazlı bir şirket olarak faaliyet gösterecek.

Bünyesinde otomotiv, beyaz eşya, turizm ve sanat alanında faaliyet gösteren dokuz ayrı şirketi barındıran Fark Holding, akıllı ulaşım teknolojilerine yatırım yapan kurumsal sermaye şirketi F+ Ventures ile yeni alanlara yatırım yapmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz günlerde bir tanıtım gerçekleştiren yeni şirket; otomotiv, danışmanlık, bilişim, taşımacılık, eğitim gibi farklı sektörlerin üst düzey yetkililerini bir araya getirerek; kuruluş amacını, mevcut stratejik ve girişim yatırımlarını anlattı.

Tanıtım toplantısında açılış konuşmasını yapan Fark Holding şirketlerinden Farplas CEO’su Ömer Burhanoğlu; Türkiye’de akıllı ulaşım sistemlerinin gelişimi için gerekli olan eko sistemin kurulmasının önemine ve bunun için tüm paydaşlarının tekil projelerinin yanısıra, sinerji yaratmalarının da gerektiğine dikkat çekti.

Buna ülke, otomotiv sanayii ve gelecek için ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Burhanoğlu, ayrıca yeni akıllı ulaşım modelleriyle yaratılan ekonominin 1.5 trilyon Dolar seviyelerinde olduğunu  ekleyerek, bu pastadan pay almaları gerektiğinin de altını çizdi.

F+ Ventures’in gözü ulaşım sektöründe

F+ Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Serter ise ulaşım sektörünü kökten değiştirecek teknoloji ve şirketleri keşfetmek istediklerini ifade etti.

Şirketlerin ve devletin; akıllı teknolojilere ve trendlerin her birine ayrı ayrı değil, entegre bir şekilde yaklaşması gerektiğine ve başarılı olmak için özel – kamu paydaşlarının güçlü işbirliklerinin önemine değinen Ahu Serter; global oyuncuların, lokal trendleri gözardı etmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

Akıllı ulaşım teknolojisinin dünyada yeni bir dalga olduğunu ve bu dalganın yakalanabildiği takdirde sürdürülebilir gelişimi sağlayabileceklerini sözlerine ekledi.
F+’ın tipik bir risk sermayesi olmaktan öte, tüm ulaşım ekosisteminin ortak yatırım yapabileceği bir platform olmasını amaçladıklarını vurguladı.

F+ Ventures Genel Müdürü Egemen Alpay ise F+ Ventures’ın bu sene 4 şirkete 1.5 Milyon Dolar yatırım yaptığını açıkladı. Lojistik, büyük veri analitiği, paylaşım ekonomisi, akıllı araçlar ve her tür mobilite (havada, karada, suda) çözüm sunan girişimler ilgilendiklerini belirtti.

Yatırım yönetimi ve yetkinlik merkezi ekibiyle F+ Ventures; finans ve yatırımcılık, teknoloji ve mühendislik alanındaki network’üyle, ulaşımı değiştirecek olan fikirlerin takibinde olmayı hedefliyor. Şirketin stratejik yatırımları arasında; ‘connected cars’ konusunda büyük veri platformu Comodif (Türkiye) bulunmaktadır.
Girişimlere yaptıkları yatırımlar arasında da; dünyanın en geniş elektrikli araç şarj istasyon ağı Charge Point (ABD), transfer hizmetleri yönetim yazılımı yapan T- Dispatch (Almanya), kişiden kişiye araç kiralama platformu Maşinga (Türkiye) bulunuyor.

1 yorum
  1. mehmet diyor

    Farba değil Farplas

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.