Ferrari’nin sosyal medya ile mücadelesi

Ferrari, Sammy Wasem ile mahkemelik oldu

Yaklaşık 6 yıl önce 15 yaşındaki Ferrari sever bir çocuğun açtığı Facebook’taki Ferrari Fan sayfası yıllar sonra bir hukuk savaşına dönüştü.

Fan sayfasının kontrolünü telif hakları yüzünden kaybetmesinden sonra babası ile birlikte Ferrari hakkında suç duyurusunda bulunan amatör yarışçı Sammy Wasem’i, Ferrari de markayı yanlış tanıttığından dolayı Wasem ailesini mahkemeye verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan baba Olivier Wasem, ailenin hiçbir şekilde bu fan sayfasından bir gelir elde etmediğini söylemesine rağmen; Ferrari adına konuşan sözcü Stefano Lai “Bizim ne Facebook ile ne de Ferrari severlerle problemimiz yok. Ancak marka üzerinden para kazanılmasına karşıyız” dedi.

Sammy Wasem açtığı sayfa yüzünden İtalyan lüks otomobil üreticisiyle ciddi bir savaşın içine girerken; bu savaşta tek olumlu noktanın ‘sosyal medyadaki ifade özgürlüğü haklarının tanımlanmasına yardımcı olmak’ olabileceği düşünülüyor.

Ferrari’yi ‘vicdanları yok’ diye eleştiren genç yarışçının davası aynı zamanda şirketlerin sosyal medya üzerindeki telif hakları ve ticari marka hakları gibi sorunlar konusunda önemli bir yere sahip.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.