Fiat Chrysler efsane CEO’su Marchionne, vefat etti

Fiat Chrysler Automobil Grubu’nun eski CEO’su Sergio Marchionne hayatını kaybetti. FCA Başkanı John Elkann yaptığı açıklamada, “Maalesef korktuğumuz başımıza geldi. Arkadaşım Sergio Marchionne hayata veda etmiştir” dedi.

Dev firma geçtiğimiz günlerde Sergio Marchionne’nin bozulan sağlığı nedeniyle şirket bünyesinde Jeep markasını yöneten Mike Manley’nin onun yerine getirildiğini duyurmuştu.

Fiat’a 2004’te katılan Marchionne, şirketin iflas halindeki Amerikan otomotiv devi Chrysler ile olan birleşme sürecini başarıyla yönetmişti.

İş hayatına Kanada’da başlamıştı

Sergio Marchionne iş hayatına 1983 yılında muhasebe ve vergi uzmanı olarak başladı.

1985 – 1988 yılları arasında Kanada şirketi Lawson Mardon Group’ta Grup Kontrolörü ve ardından Kurumsal Gelişim Direktörü olarak devam etti. Ardından 1989’da Genel Müdür Yardımcısı oldu. Bu görevini 2 yıl sürdürdü.

1990-1992 yılları arasında Acklands Ltd.’de Finans ve Mali İşler Direktörü olarak görev yaptı.

1994’den 2000’e kadar, Zürih’te bulunan ve 1997’de İcra Kurulu Başkanı olduğu Algroup’a (Alusuisse Lonza Group Limited) geçti.  Algroup’tan ayrıldıktan sonra Basel’de Lonza Group yönetiminin kaptan koltuğuna oturdu. İlk olarak İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdür (2000–2001) ve daha sonra Başkan (2002) olarak görev yaptı.

2003 yılında Fiat SpA Yönetim Kurulu’nda bağımsız üyeliğe getirildi.

CNH Industrial Yönetim Kurulu Başkanı
Fiat Chreysler Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceo’su
Ferrari Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceo’su
Maserati Yönetim Kurulu Başkanlığı
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği Başkanlığı
Uluslararası Ekonomi Enstitüsü ve ABD İtalyan İş Konseyi başkanlığı görevlerini yürüttü.

2006 yılında Fiat Grubu’nun içinde bulunduğu zor durumdan iki yıl içinde çıkmasını sağlayan Marcihonne, Fiat ve Chrysler’i birleştirerek, dünyanın yedinci büyük otomobil markasını ortaya çıkardı.

Şimdi Marchionne sağlık sorunları ile mücadele ediyor. 3 hafta önce İsviçre’de omuzundan geçirdiği ameliyatın ardından sağlık durumu kritik düzeye ulaşan Marchionne’nin görevine başka bir FCA yöneticisi atandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.