Ford’un yeni sırrı ‘Made in Turkey’ yeni çekici, günyüzüne çıktı

Ford Otosan’ın büyük bir titizlikle üzerinde çalıştığı yeni Ford çekici modelinin ilk görüntüleri günyüzüne çıktı. Henüz adı bile açıklanmayan yeni Ford çekici modeli Eylül ayında Uluslarası arenaya Almanya Hannover’da çıkacak. Ford Otosan bünyesinde bulunan bin 500 mühendisin çalıştığı Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen yeni çekici, bugüne kadar 4 kıtada 11 ülkede 5 milyon km test edildi.
Ford Otosan yöneticileri yeni çekiciyi tanıttı.

 

Yeni Ford çekici modelinin Türkiye tanıtımı Ekim ayında gerçekleşecek. Ve bu lansmanın ardından araç Türkiye’deki müşteriler için satışa sunulacak. Yeni Ford çekicinin adı Hannover’de açıklanacak. İsmi yüzlerce isim arasından seçilen yeni çekici hem Türkçe hem de uluslararası (beynelmilel) olarak kullanılabilen bir isim.
Motoru da Ford Otosan’da geliştirildi: Yeni Ford çekicinin üzerinde 500 HP 12 ileri otomatik şanzımanlı 120 bin kilometre bakım aralıklı bir motor yer alıyor. Bu motorun tasarımı da yine Ford Otosan mühendisliği tarafından gerçekleştirildi. Bu motorla birlikte 2020 yılından itibaren 16 ileri yerli şanzıman kullanılacak.

Ford Otosan’ın İnönü fabrikalarında üretilmeye başlayan yeni Ford çekici modelinde yerlilik oranı yüzde 75 civarında. Ancak yerlilik oranı parça bazında ele alındığında bu rakam yüzde 89’a ulaşıyor. Aracın deposu üzerinde çalışmalar devam ediyor. Mevcut durumda 1050 lt olan yakıt deposunun 1400 lt olması için çalışılıyor.

Yeni Ford çekici modeli Ford’un büyük oyuncuların yer aldığı uluslarası taşımacılık rekabetinde gücünü yukarı taşıyacak. yeni modelin öncelikli müşterisi filolar olacak. Avrupa’da 81 servis noktası olacak. Uluslarası dolaşım yapan araçlar bu servis noktalarından servis alabilecek.

 

Ford dünyasının yeni teknolojilerini üzerinde taşıyacak olan yeni çekici tamamen connective yani bağlantılı mobilite bir araç olacak.
Aracın kabini için oldukça uğraşılmış. Benzerlerininkinden daha geniş bir iç mekan sağlanmış. Toplamda 13 metreküp alan yaratılmış. Sürücü koltuğu dik veya arkaya yatık sabit değil. Hareket edebiliyor. Aracın yerdoen yüksekliği spoiler hariç 3915 cm. Spolier ile yasal yükseklik olan 4 metrenin biraz altında kalması sağlanıyor. Spolier standart.
Aracın yan kısımlarındaki genişleyen kanatların ucunda da sert malzeme yerine yumuşak plastik kullanılmış. Manevralar sırasında sürtmelere karşı koruma sağlıyor.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.