Fiat Chrysler Jeep, ceza yerine Elon Musk adına para ödeyecek

Avrupa Birliği’nin otomotiv markaları için belirlediği emisyon standartları yeni ortaklıklara kapı açıyor. Son olarak Fiat Chrysler (FCA) şirketinin Tesla ile bu yönde bir anlaşma içinde olduğu duyuruldu. Fiat Chrysler Jeep, ceza yerine Elon Musk’a para ödeyecek. Financial Times kaynaklı haberlere göre; FCA, Tesla’nın elektrikli araçlarını kendi filosunun bir parçası olarak sayma hakkını almak istiyor. Bu ne kazandıracak? FCA yeni Avrupa Birliği emisyon kurallarını ihlal ettiği için para cezası ödemekten bu yolla kaçınmak istiyor.

Habere göre; Fiat Chrysler kendi ürettiği araçlarla Tesla’nın tam elektrikli olduğu için sıfır emisyon gözüken araçları ile tek bir havuzda toplayacak. Tesla’nın düşük ortalama emisyon rakamları FCA filosunun emsiyon ortalamalarını da böylece aşağı çekmiş olacak.

Financial Times’a dayandırılan haberlerde anlaşmanın yüz milyonlarca Euro’ya mal olacağı belirtiliyor.

Tesla Model X

Avrupa Birliği’nde gelecek yıldan itibaren daha sert kurallar yürürlüğe girecek; kilometre başına ortalama 95g emisyon sınırı getiriliyor.

Bu hedefe ulaşmak için, PSA Grubu örneğinde olduğu gibi şirketler grup içinde filoyu ortak ifade edebilecekler. Firmaların diğer otomobil üreticileriyle birlikte açık havuzlar oluşturmalarına da izin veriliyor.

FCA, açık havuz seçeneğini alan ilk otomobil üreticisi olarak Şubat ayında elektrikli araç üreticisi Tesla ile bir emisyon havuzu oluşturmak için başvuruda bulunmuştu.

FCA, geçen yıl küresel emisyon standartlarına uygun elektrikli otomobiller geliştirmek için dört yıl boyunca 9 milyar Euro yatırım planladığını açıklamıştı.

Tesla, son üç yılda ABD’deki üreticilere 1 milyar dolardan fazla emisyon kredileri sattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.