Fiat Chrysler Renault ile ortaklık için masaya oturuyor

Otomotiv sektörünün en büyük görüşmelerinden biri gündemde. Gerçekleşirse tam anlamı ile otomotivde bir dünya ortaklığı ortaya çıkacak. Fiat Chrysler Automobiles FCA ile Renault’nun bir hisse değişimi de içeren işbirliği için hazırlık yaptığı belirtiliyor. Bazı haber kaynakları Renault’nun ittifak ortağı Nissan’ın bu konuya dahil olmadığını ifade ediyor.

Renault’dan ortaklık açıklaması

Fransız Le Figaro gazetesi Renault yönetim kurulunun Pazartesi sabahı, olası bir görüşmeyi ele almak üzere toplanacağını bildirdi. Wall Street Journal, New York Times ve Reuters FCA ve Renault’nun bir ortaklık hakkında görüşmekte olduğunu ele aldı.

FCA’nın en parlak markaları Jeep, Fiat ve Dodge

Peki bu durumda Renault ve Nissan arasında bir süredir devam eden gerginlikler etkili oluyor mu? Renault, Fiat Chrysler ile ortaklık görüşmelerini Nissan tarafı için de avantaja dönüştürecek bazı planlar yapıyor mu?

Bilinen bir konu var ki; otomobil üreticileri üzerinde elektrifikasyon, emisyon düzenlemeleri, otonom araç geliştirme yatırımları gibi konularda yoğun bir konsolidasyon baskısı olduğu…

Ortaklık 8.7 milyon araç satışı demek

FCA ve Renault, biraraya geldiğinde 33 milyar Euro’ya yaklaşan piyasa değerine ve toplam 8.7 milyon araçlık bir pazar büyüklüğüne ulaşıyor.

Renault elektrikli araçlar konusunda öncü markalardan biri

FCA, ABD’de ve İtalya’da güçlü geri kalan bölgelerde, elektrikte çok iyi durumda değil; Renault ise nispeten yakıt tasarruflu motor teknolojilerinde, elektrikli otomobil öncülüğünde ve gelişmekte olan pazarlarda güçlü bir varlığa sahip; ancak ABD’de yok!

New York Times’a göre FCA ve Renault, küçük ve orta büyüklükteki otomobillerin rekabet ettiği Avrupa’daki operasyonları birleştirebilecek. Ortak platform geliştirip marka fabrikalarında aynı temelleri kullanarak tasarrufa gidilmesi de gündemde.

Bu yönüyle ağırlığın Fiat ve Renault arasında oluşması sözkonusu.

Bu da özellikle İtalya’da siyasi ve sendikal sorunlar anlamına gelebilir; FCA’nın Avrupa tesislerinin çoğu yüzde 50 kapasitenin altında çalışıyor.

Reuters’e bilgi veren bir haber kaynağı ise söz konusu planın bir miktar hisse devri içerebileceğini ancak basit bir ortaklıktan daha fazlasının olacağını kaydetti.

Bu durumda FCA’nın PSA Group ile olan paylaşım platformları işbirliği görüşmeleri askıya mı alınacak? PSA bu konuda aceleci değil yorumları yapılıyor…

Renault, Nissan ve üçüncü ortak Mitsubishi ile birlikte geçen yıl 10.76 milyon binek otomobil ve hafif ticari araç satarak Volkswagen Group ve Toyota ile aynı düzeye ulaşmıştı. Ancak Renault Nissan ortaklığında Kasım ayında ittifakın mimarı Carlos Ghosn’un tutuklanmasıyla bir güvensizlik başladı.

Kaynak: AN Europe

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.