Ford Otosan atık bataryaları FO&US ile geri kazanılacak

Yıllık 900 bin araç üretimine koşan Ford Otosan, yeni projesi FO&US’u hayata geçirdiğini açıkladı. Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş. ile birlikte yürütülecek FO&US projesi, Ford Otosan’ın atık bataryalarını enerji depolama sistemlerinde kullanarak çevresel ve ekonomik açıdan değer yaratmayı amaçlıyor.

Proje, Ford Otosan için ilk ömrü tamamlanan araç bataryalarından, ilk ikincil yaşam projesi olma özelliği taşıyor. FO&US, atık bataryaların enerji depolama sistemi olarak kullanılması üzerine kurulu bir çalışma… Projede atık statüsüne geçen bataryalar, gerekli performans testlerinden geçirilerek dönüşüm sürecine alınıyor.

Bu süreçte State-of-Health Testi, Şarj/Deşarj Testleri ve Maksimum Voltaj/Akım Testleri gibi testler bataryaların yeniden kullanıma uygunluğunu belirlemek amacıyla uygulanıyor.

Ford Otosan atık bataryalar için yeni çözüm geliştirdi

Atık bataryalar

hızla büyüyen

elektrikli araç ekosistemi için ciddi bir tehdit oluşturuyor

FO&US projesinin sağladığı faydalar arasında atık bataryaların ürün yaşam döngüsüne tekrar kazandırılması ile döngüsel ekonomi modelinin desteklenmesi, çevresel ve ekonomik anlamda şirkete katkı sağlaması amaçlanıyor.

FO&US projesi, hurda bataryalardan elektrikli araç şarj istasyonlarını destekleyen enerji depolama sistemleri üretmeyi amaçlıyor. Bu sayede hurda bataryalar, katma değerli ürünlere dönüştürülürken aynı zamanda elektrikli araçların şarj altyapısının güçlendirilmesine katkıda bulunması hedefleniyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.