Ford’da sıra yeni SUV’larda

Bu yılı “binek otomobil” yılı ilan eden Ford Otosan 2015 sonunda 100 bin adet araç satışını geçmeyi hedefliyor. 2014 yılını satışta üçüncü kapatan Ford Otosan 2015 ilk 8 ayı yüzde 12.6 pazar payı ile ikinci sırada bitirdi.

2015 Frankfurt Motor Show’da sorularımızı yanıtlayan Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, 2015 yılın ilk sekiz ayında iyi bir dönem geçirdiklerini belirterek, ilk 8 ayda yaklaşık 80 bin adet satış rakamına ulaştıklarını, yılsonu hedeflerinin 100 bin adetin üzerine çıkmak olduğu ifade etti.

Yücetürk şöyle devam etti:
“Bu yılın ilk sekiz ayı sektör açısından iyi geçti. Bunda düşük döviz kuru ve düşük tüketici faizlerinin etkisi vardı. Yıla hızlı girildi. 1 milyon adet satış rakamı konuşuluyordu. Ancak yılın son dönemi yükselen kur ve faiz etkisiyle beklentiler aşağı çekildi. 920-930 bin civarında bir satış rakamına ulaşılabilir. Sekiz ayda 620 bin civarında satış oldu. 2016 yılı için gelinen kur ve faiz etkisiyle konuşmak için erken. Ford olarak bu yıl için 830 binlerde bir Pazar öngörmüştük. Ancak sekiz aylık performansın etkisiyle bütçelerimizin üzerindeyiz.”

2016 pazarı kasımda belli olur

2016 pazar öngörüsünün kasım ayında belli olabileceğini kaydeden Yücetark tüketici faizlerinin de yükelme trendine girdiğini söyledi. Hafif ticari araçta paylarının yüzde 26’lara çıktığını belirten Yücetürk, 2016’yı “SUV yılı” ilan ettiklerini yeni Kuga, Ranger, Ecosport ve Edge modellerinin Türkiye pazarına gireceğini dile getirdi.

SUV satışı yüzde 200 artacak

Ford, Avrupa SUV ve crossover segmentindeki iddiasını ve büyümesini önümüzdeki 3 yıl içerisinde sunacağı 5 yeni ve yenilenen model ile güçlendiriyor. Avrupa’da hızla büyüyen SUV segmentindeki büyüme planlarını açıklayan Ford, 2016 yılı itibarıyla SUV satışlarını 2013’e göre yüzde 200 artırarak 200.000 adet SUV satışı hedeflerken, AWD donanımlı modellerinin satışını da yüzde 50 artırmayı planlıyor.

Ford, gelecek sene itibariyle SUV ailesi ve yeni Ranger gibi pikap modelleri haricinde Ford Otosan tarafından Türkiye’de üretilen Transit’ten, sportif hatchback Focus RS’e uzanan modellerinin neredeyse yarısını AWD, akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi ile sunmayı öngörüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.