Fransa’nın 45 şehrine eski ve dizel araçlar alınmayacak

Dizel araçlar için yolun sonunu gösteren yeni bir karar daha alındı. 12 milyona yakın aracı ilgilendiren yeni yasak, “Düşük Emisyon Bölgeleri” kapsamında hayata geçecek. Halen biri Paris olmak üzere üç şehirde geçerli olan kısıtlamaya, bu yıl 7 önemli şehir daha eklenecek.

2024 yılında ise hava kirliliğini arttıran eski araçlar ile dizel otomobillerin 45 kente girişi tamamen yasaklanacak.

Hava kirliliğine bağlı oluşan hastalıklar yüzünden her yıl Fransa’da 48 bin insan hayatını kaybediyor. Bu sayının önemine dikkat çeken Fransa Ekolojik Geçiş Bakanı Barbara Pombili; önümüzdeki dört yıl içinde başkent Paris’de hava kirliliğini yüzde 40 azaltmanın hedeflendiğini ifade etti.

Mercedes, dizel araçlar için motor üreten 4 bin işçisini çıkarıyor

Dizel araçlara yasak geliyor

Ford, dizel motor üretimini bırakıyor

Yasağa uymayanlara 68 avrodan başlayan cezalar geliyor

Yasaklanan bölgelere giriş yapan iki tekerlekli ve otomobil sürücülerine 68 euro; ağır vasıtalar içinde 135 euro para cezasının öngörüldüğünü ifade eden Bakan Pombili; söz konusu cezaların başkent Paris’te uygulamada olduğunu hatırlattı.

Fransa’daki araçların üçte birine şehirler yasaklanıyor

2024 yılı sonu itibarıyla 45 kente girişine izin verilmeyecek olan araç sayısı 11 milyon 900 bin olarak açıklandı. Fransa’da trafiğe kayıtlı araç sayısı 41 milyon 700 bin. Yeni kısıtlamalar kapsamına girecek araç oranı yüzde 28,5 olacak.

Düşük Emisyon Bölgeleri kapsamına alınacak 45 şehire girişi yasaklanacak olan otomobillerden 9,2 milyon adeti dizel araçlar, geri kalanın da benzin tüketen eski hurda araçlar olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz