Galericiler, 2. el oto işindeki internet sitelerine karşı alarma geçti

İkinci el piyasasındaki durgunluk, bu sektörde ticaret yapan esnafı alarma geçirdi. İkinci el otomobil ticareti yapan galericiler, Ankara’da olağanüstü toplantı yaptı. 2. el otomobil alım satımı yapan büyük internet sitelerinin zor durumdaki sektör üzerinde baskı oluşturduğunu söyleyen esnaf; Ankara’da buluştu.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Yönetim Kurulu üyeleri ve bağlı il dernek başkanları; sektörden gelen yoğun şikayet ve talepleri değerlendirdi.

Türkiye genelinde 60 şehirde faaliyet gösteren oto galeri dernekleri; sayıları 70 binleri bulan üyelerinden gelen şikayetleri ve destek taleplerini Ankara’da bulunan MASFED genel merkezine taşıdı.

Toplantıda federasyon yetkilileri ile şikayet konuları ele alındı ve çözüm önerileri üzerine arama toplantıları düzenlendiği bildirildi.

Toplantının ana gündemini zor durumdaki 2. el otomobil ticaretinin işlerini iyice zorlaştıran ve giderek piyasayı belirlemeye başlayan bazı internet sitelerinin oluşturduğu açıklandı.

MASFED Başkanı Aydın Erkoç, ‘’Sektörümüz zor durumda. Meslektaşlarımızdan gelen yoğun şikayetlerden de görüldüğü gibi; bazı internet sitelerinin gücünü bir baskı unsuru olarak kullanması; hem araç satıcılarını hem de alıcılarını zora sokması elbette ki çözüm gerektiren bir konudur’’ diye konuştu.

Galericiler, 2. el oto internet sitelerine karşı
Galericiler, ikinci el ilanlarındaki yüksek fiyat ve diğer sorunlardan şikayetçi.

Bedava ilan dönemi geçti, baskı arttı

Bazı büyük internet satış sitelerinin faaliyete geçtikleri ilk dönemlerde ücretsiz ya da uygun fiyatlarla; hizmet odaklı yaklaşımla kurulduğunu hatırlatan Erkoç, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

Ne yazık ki bugün bu sitelerin hem işleyiş hem de anlayış açısından başka bir yapıya dönüştüğünü üzülerek görmekteyiz. Tamamen adil olmayan fahiş fiyatlarla ve sınırlı hizmet politikası ile çalışır hale gelen bu internet siteleri; zaten zor olan koşullarda ezilen esnaf ve vatandaşlarımız üzerinde; haksız ve fahiş komisyonlarla büyük baskı unsuru oluşturmaktadır. Burada önemli kararlar da alındı. Federasyonumuz bu sorunu giderecek çalışmaları da yürütecek, çözüm noktasında gerekli adımlar atılacaktır.’’

Önceki İçerik25 yıl sonra Ford Otosan binek otomobile geri dönüyor
Sonraki İçerikMondial de l’Auto 2022 Paris Otomobil Fuarı geri dönüyor
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz