Gençler nasıl bir otomobil satın alır?

Goodyear, 12 Avrupa ülkesindeki gençlerle yaptığı araştırmasının sonucunu yayınladı. bilim, teknoloji, mühendislik, sanat, tasarım ve matematik alanlarında eğitim alan, 12 ülkedeki 2500’den fazla üniversite öğrencisiyle (18-30 yaş) yapılan araştırmaya göre gençler, 2025 yılına kadar akıllı, hesaplı ve uzaktan bağlantılı araçlara ulaşmak istiyor. Ancak teknolojik olarak gelişmiş bu araçların aynı zamanda yol güvenliğinin de artırılması gerekiyor.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkeleri kapsayan araştırmaya göre, Y kuşağının yüzde 55.7’si önümüzdeki 10 sene içerisinde en son teknolojiler ile uyumlu ve hesaplı bir aracın üretilmesinin otomobil sektörü için önemli bir gelişim alanı olduğuna inanıyor.

2025 yılında ulaşım araçlarında görülmesi istenilen yenilikler sorgulandığında ankete katılan gençlerin yüzde 47.4’ü akıllı güvenlik özelliklerini seçerken, yüzde 39’u araçların, ani değişimlerini tahmin edip uyum sağlayabilmesi için birbirleriyle bağlantı içerisinde olmasını istiyor.

Otomotiv şirketleri otonom sürüş özelliği ile ilgili geliştirmeler yaparken; gençler henüz otonomiye sıcak bakmıyor. Gençlerin yalnızca yüzde 22.3’ü araçların tamamen otonom olmasını isterken; yüzde 77.7’si temel veya orta düzeyde bir otonomiyi kabul ediyor. Bunun esas nedeni güven eksikliği olarak karşımıza çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.