Bosch, Volkswagen’i uyarmış

Emisyon skandalıyla tarihinin en büyük krizini yaşayan Volkswagen’in 2007 yılında uyarıldığı ortaya çıktı. Dünyaca ünlü otomotiv tedarikçisi Bosch’un kurucusu olan Robert Bosch’un, dizel motorlarında yanıltıcı yazılım kullanarak emisyon değerlerini düşüren Volkswagen’i uyardığı ancak VW’nin bu uyarıyı kulak arkası ettiği belirtildi. Ayrıca, Alman otomotiv devinin benzer bir uyarıyı 2011 yılında şirkette çalışan mühendislerden de aldığı gün yüzüne çıktı.

Alman Bild am Sonntag gazetesinin haberine göre skandal, 2005 yılında Volkswagen marka yöneticisi Wolfgang Bernhard’ın yeni bir dizel motor ile Amerika Birleşik Devletleri pazarında üstünlüğü ele geçirmek istemesiyle patlak verdi. Otomobillerin Amerika emisyon standartlarına uygun olabilmesi için her otomobile 335 dolarlık ek masraf yapılması gerekiyordu ve bu masraf Volkswagen’i finansal açıdan zor durumda bırakacaktı.

Bernhard’ın 2007 yılında görevinden ayrılmasıyla Volkswagen Grubu’nun ve markasının CEO’su olarak Martin Winterkorn atandı.

Volkswagen’den 11 milyonluk toplatma…

VW ile ilgili soru yağmuruna TÜVTÜRK cevapları…

Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn istifa etti…

ÇEVİRİ: Mert ALTINDEĞER

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.