Golf’e 41 saniyede bir sipariş geliyor

VW Golf 7 modeli yerine yenisini hazırlarken, dünyada 45 yıl içinde en başarılı modellerden biri olarak tarihe geçti. 29 Mart 1974 tarihinde üretilmeye başlanan Golf, Avrupa’da kompakt sınıfa adını veren bir konseptle yola çıktı. Volkswagen Wolfsburg fabrikasında başlayan öykü bugün 35 milyon üzerinde Golf modelinin dünyaya yayılmasını sağladı.

7 nesilde 35 milyon VW Golf üretildi.

Yeni Golf ne zaman yola çıkacak?

Efsane Beetle’in halefi yılda ortalama 780 bin adet üretildi. Bu da her gün her 41 saniyede bir, dünyanın herhangi bir yerinden yeni bir Golf siparişi verilmesi anlamına geliyor.

Elektrikli Golf de yeni nesle hazırlanıyor

Volkswagen Baş Operasyon Direktörü Ralf Brandstatter; “Golf markamızın tam merkezinde yer alıyor. Golf, ilk kez milyonlarca insan için güvenlik teknolojisini uygun hale getiren modellerden biri oldu. Bu sayede, tüm nesiller için damgasını vurdu.”

Volkswagen Wolfsburg Fabrika Müdürü Dr. Stefan Loth; “1974’te çalışanlarımız Beetle’den Golf’e geçme zorunluluğu ile karşı karşıya kaldı. O zamandan beri sürekli olarak ana tesisimizi geliştirmeye devam ettik. Bugün Golf’e ek olarak e-Golf1, Golf GTE2, Golf Sportsvan gibi üç ek model daha ürettik.”

Golf 1’de neler vardı?

Golf 1, 29 Mart 1974’te üretilmeye başladı

Golf 1 modeli 2 kapılı ve 4 kapılı olarak 5 kişilik, 300 litrelik bagaj alanı bulunan katlanabilir arka koltuklara sahipti. 1.1 litrelik dört silindirli benzinli motor, 37 kW/50 PS güç sağlarken; 1.5 litrelik dört silindirli benzinli motor, 51 kW/70 PS güç sağlıyor. Önden çekişli, dört vitesli düz şanzıman ya da isteğe bağlı olarak üç vitesli otomatik şanzımanla alınabiliyordu.

1.1 lt motorlu Golf 1, manuel şanzımanla maksimum 140 km/saat hıza çıkabilirken 1,5 lt motorlu Golf 1 manuel şanzımanla 160 km/saat son hıza ulaşabiliyordu.

1.1 litrelik motor Golf ve Golf L donanımları ile; 1,5 litrelik motor ise Golf S ve Golf LS donanımlarla yola çıkıyordu.

Önceki İçerikMart ayı otomotiv pazarında kim önde?
Sonraki İçerikÖnce Amerikalıların karşısına çıkıyor
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz