Önce Amerikalıların karşısına çıkıyor

B segmentinde ekonomik ve yenilikçi çözümler sunan Toyota Yaris için yenilenme dönemi başladı. Ama bu kez yenilikler önce ilk kez gireceği ABD’de başlıyor. New York Otomobil Fuarı için hazırlanan yeni Toyota Yaris nasıl bir otomobil olmuş?

Amerika’nın en ekonomik otomobillerinden biri olmaya aday olan yeni Yaris, 2020 model olarak yollara çıkacak. Yeni model yılı ABD’de haziran ayında başlıyor. Türkiye’de Ocak ayında başlayan yeni model yılı, Avrupa’da ise haziran-ağustos arasında satın alınan otomobillerin ruhsatlarına yazılabiliyor.

Yeni Yaris ekonomikliğini yakıt tüketimi, ilk alım maliyeti, servis fiyatları ve küçük segmente dahil olmasıyla gösteriyor. Buna bir de yeni bilgi eğlence sisteminin katılmasıyla eğlenceli bir otomobile de dönüşüyor

Yeni Yaris için ABD otomobil pazarı ilgi bir karşılamaya hazır. Şimdiden yapılan yorumlar yeni Yaris’in küçük segmente kalite algısını getirecek bir model olduğu üzerinde yoğunlaşmaya başladı.

Yaris, Avrupa’da geliştirilen ve Fransa’da üretilen bir Toyota modeli. Fransa’da da satışları ilk 10 model içerisinde. Son YAris geliştirme ekibinde Belçika’daki Ar-ge merkezinde çalışan iki Türk mühendisin de katkısı ve sorumluluğu vardı.

2020 model Yaris için henüz bilgiler gelmedi. Mevcut Yaris hibrit motor seçeneğiyle Türkiye’de de satılmaya devam ediyor. Yenisi ise içinde ve dışında önemli yenilikleri karşımıza çıkartacak. Anahtarsız çalıştırma, LED sinyaller, elektrikli yan aynalar, standart 7 inçlik multimedya ekranı… Mobilite üst seviyede. Akıllı telefonlara uygun bağlantı standart. ABD pazarında deri koltuk seçeneği de bulunacak.

2020 Yaris’te Düşük Hız Çarpışma Öncesi Güvenlik Sistemi gibi güvenlik donanımları kendine yer buluyor. Yine Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC), Çekiş Kontrol Sistemi (TCS), Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS), Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD), Fren Desteği (BA) içeren gelişmiş bir aktif güvenlik sistemiyle yok yok dedirtecek.

16 inç alüminyum alaşım jantlar 2020 Yaris için sürpriz değil.

Yeni Yaris Amerika’ya 106 beygir gücündeki 1.5 lt turbo benzinli motorla kombine 6 ileri otomatik şanzımanla gidiyor.

Yeni Yaris Avrupa’nın gündemine ekim ayındaki Frankfurt Otomobil Fuarı ile girebilir. Yollara çıkması ise 2020 yılını bulacaktır. Türkiye’nin bu yılki otomobil satış projeksiyonlarına baktığımızda bu otomobili 2020 yılının ortalarından önce yollarda görmek pek mümkün değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.