Haftanın güzeli: Subaru Impreza STI 600 HP

Geçtiğimiz hafta Eskişehir’de gerçekleşen Autofest 2018 buluşmasında Subaru marka araçların bulunduğu grupta değişik bir Impreza göze çarpıyordu.
Wide body olarak adlandırılan genişletilmiş çamurluklar ilk anda fark ediliyordu.
Zaten dikkat çekecek kadar iri olan Subaru OEM spoilerından daha büyük bir spoiler ve kulakları sağır eden egzoz sesi, bu otomobilin farklarını iyice ortaya koyuyordu.
Standart bir Impreza’dan daha kaslı ve genişti. Karbon fiber kaputu ve  wide body otomobili benzerlerinden oldukça ayrıştırmıştı.
Neredeyse tek eksiği yarış versiyonundaki stickerlar gibi görünen bu Impreza’nın sahibi Behiç Civelek ile aracı hakkında konuştuk.
Araç sahibi, yola markanın son WRC Şampiyonu Peter Solberg’in Impreza Blobeye modelinden yola çıktığını anlattı. Biraz sonra bu otomobilin ne olduğunu anlatacağım.
Dünyanın en heyecan verici motor sporlarından WRC bir zamanlar Subaru ile anılırdı. Peter Solberg, Impreza’sı ile en son şampiyonluğu aldığında takvimler 2005 yılını gösteriyordu. Bu son şampiyonluktan bu yana çok uzun yıllar geçti.
Solberg’in Subaru ile önde bitirdiği son zafer 2003-2005 yılları arasında McLaren tasarımcısı Peter Stevens’ın imzasına sahip Impreza Blobeye modeliydi. 2001 ile 2007 yılları arasında üretilen son şampiyon Impreza, üç kez facelift geçirerek, yoluna devam etmişti.
2001 – 2002 Impreza Bugeye : 2000’li yılların başında moda yuvarlak farlardı. O dönemde Subaru da yuvarlak fara döndü, nickname’i Bugeye oldu. Türkçesi böcek gözlü. Bugeye 1600 cc – 2000cc olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile üretildi. En güçlü versiyonu olan WRX STI 265 hp güç, 343 Nm tork üretiyordu. 0-100 hızlanması 5,5 saniye idi.

 

2003 – 2005 Impreza Blobeye: Japonların çekik gözlü tasarımlarının dışında yuvarlak far tasarımı olan Bugeye kimi kullanıcılar tarafından çok sevilse de genel olarak Impreza müşterilerini çok heyecanlandırmamıştı. Süper spor otomobil üreticisi McLaren tasarımcısı Peter Stevens, Subaru’ya davet edildi. Ve Bugeye için yeni bir facelift istendi. Yağmur damlasına benzeyen yeni farlar ortaya çıktı ve bu nedenle Blobeye adını aldı. Peter Stevens ilk nesil Impreza GC serisinin ikonik versiyonu olan ve sadece 400 adet üretilen 22B’nin de tasarımcısı. Aynı şasi ve motor specleri devam ederek yeni yüz olan Blobeye yollara çıktı. Teknik verileri Bugeye ile aynı sayılacak kadar yakın olsa da en büyük fark 2000 cc dışında 2500 cc motor hacminin seçenekler arasına eklenmesi oldu.
2006 – 2007 Hawkeye : Aynı şasi kullanılmaya devam ediyordu ve üçüncü makyaj geldi. Gittikçe genlerine geri dönen çekik far tasarımı “şahin” ile eşleştirildiği için “şahin gözlü” adını aldı. Japonya pazarı ve ralli parkurlarında 2000cc motor kullanılırken Amerika’nın hacim meraklısı kullanıcıları için ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın bir çok ülkesine 2500 cc WRX STI modelleri ithal edildi. 280 hp’ye çıkarılan güç ve 392 Nm’ye ulaşan tork ile 0-100 hızlanması 5,4 saniyedir.
Dönelim son olarak Civelek’in sahip olduğu Impreza’ya.  Otomobilin değişiminin neredeyse tamamı bir önceki sahibi Mert Kaptan’a ait diyebiliriz.
2001 model Impreza Bugeye WRX STI ve 265 hp standart güce sahip olan bu araca, 2007 model Impreza Hawkeye’ın ön yüzü monte edilmiş. 
WRC yarış otomobiline ait gövde panellerinin yurtdışından satın alınması yaklaşık 5000 Euro’ya mal olmuş. Bu bodykit Bursa’da inşa edilirken motor modifikasyonları ve 600 hp güçlere ulaşması ise Burdur Bucak’taki Bektaşoğlu Garaj imzasını taşıyor.
Impreza’nın iç bölümünde yer alan alkantara kaplamalar Nım Oto-Nurettin Kurkut tarafından uygulanmış. Yaklaşık bu proje için 150 bin TL harcandıktan sonra Behiç Civelek tarafından bu yıl içinde satın alınan WRC Impreza’nın son dokunuşları kendisi ve yine Bektaşoğlu Garaj tarafından gerçekleştirilmiş.
Subaru Impreza WRX STI aracın motoru, ralli versiyonlarında kullanılan daha güçlü ve daha dayanıklı bir versiyon olan SPEC C’ye çevrilmiş.

 

Güçlendirmeler sonucu 600 hp ve WRC (World Rally Car) modelinde kullanılan genişletilmiş çamurluklar ve tüm body kit’in uygulandığı bu özel Subaru, değişim için daha da detaylandırılmıştı.
1 Comment
  1. İsme Gerek Yok says

    İnsanları yanlış yönlendiriyorsunuz.
    O spoiler, çanurluk, scoop (kaputtaki çıkıntı) orjinaldir. Normalden büyük değildir.

    Google Subaru Impreza WRX STI diye arayın ve görün lütfen….

Leave A Reply

Your email address will not be published.