“Halka açılacak Togg hisselerinin değerini yurtdışı piyasalar verebilir”

Togg, 15 seneye yayılmış 3,5 milyar Euro’luk bir yatırım gerçekleştiriyor. Bu yatırım
5 farklı modelde otomobil (şirketin kendi tanımıyla akıllı cihaz), 175 bin adet üretim ve mobilite ekosisteminin çekirdeğini kapsıyor.
2023 sonu itibarıyla Togg için toplamda harcanan yatırım tutarı 1,8 milyar Euro’lya ulaşacak. Bu kaynağa akıllı cihaz, kampüs ve teknoloji geliştirmek için yapılan yatırımlar da dahil.
Togg şu anda 4 milyar 336 milyon 274 bin lira ile Türkiye’de mobilite alanında faaliyet gösteren şirketler arasında ödenmiş sermayesi en yüksek şirket.
Togg, akıllı cihaz gelirleri ile diğer gelirlerin dengeli olduğu bir plana sahip olduğunu söylüyor. Hem cihazların satışından hem mobil hizmetlerinin kullanımından gelir elde edecek. Aynı zamanda batarya ve yazılım maliyetlerini kontrol edebildiği için karlılığına bunun da katkısı olacak.

Şirket halka açılacak ama

Togg CEO’su Gürvan Karakaş, konuyla ilgili sorua “Bizim değerimiz yurtdışı borsalarda ölçülebilir ancak” diye yanıtlıyor.

Bunun izinde ortakların yatırdığı 500 milyon avroluk kısmında kullanıldığı açıklandı. Bugünkü haliyle Togg 1,5 milyar avroluk bir değere ulaştığı söylendi. Mart ayında seri üretim ve ilk ürünlerin teslimatının başlamasıyla bu değer 1.8 milyar avroyu çıkacak.

Yapılan yatırımlar ise 2023 sonu itibariyle 1.8 milyar avroyu bulacak.

Şirketin yatırımları için patronların koyduğu 500 milyon avronun dışındaki kaynaklar iç ve dış finansman kaynaklarınca karşılanıyor.

Şirket bir gün halka açılmak için de hazırlık yapıyor. CEO Karakaş, “Bizi Türkiye piyasalarının değerlemesi mümkün olmayabilir. Bu enednle yurtdışı halka arzı tercih ederiz. BU yönde hazırlık çalışmalarımızı yapıyoruz” yeklinde cevapladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.