Hedef 2,3 milyar euro ciro: Renault geri dönüşüm işi kurdu

bir arabanın ömrü ne kadar
İklim krizi yeni dönemin ana odaklarından biri. Otomotiv üreticileri de  pek çok sektör gibi iklim krizine karşı odak noktalarından birini sürdürülebilirlik üzerine belirledi. Zaten kaynaklar ve  İklim Krizi baskısı da bunu zorunlu kılıyor. Sürdürülebilirlik konusunda motor teknolojisinde yaşananlar; araçların diğer bölümlerinde geri dönüşümlü malzeme kullanımı ile yeni bir atağa kalkıyor. Renault, bu nedenle 2,3 milyar avro ciro hedefine sahip yeni bir oluşuma imza attı. Bir yandan yeni bir değer merkezi yaratmak öte yandan sürdürülebilir üretim için yeni hamlesini açıklayan Fransız şirket; eski otomobillerin daha çok parçasını geri kazanımla yeni otomobillerde kullanmayı planlıyor. Renault geri dönüşüm işini büyütecek.

Hedef 7 yılda 2,3 milyar avroluk ek ciro

Fransız üretici 2030 yılına kadar 2,3 milyar Euro’dan fazla satış ve yüzde 10’dan fazla işletme marjı hedefleyen yeni bir yapılanmaya yöneldi. Şirket, bu iş için 500 milyon avroluk yatırım planlıyor ve bu yatırım için de ortaklıklara sıcak bakıyor. Yeni yapılanmaya yeni katkının Nissan katılımıyla sağlanması da sürpriz olmayacak.
CEO Luca de Meo yaptığı açıklamada, “Amacımız, geri dönüşümü yeni bir çağa taşımak ve otomotiv döngüsel ekonomisinde Avrupa lideri olmaktır.” dedi.
Renault , Kuzey Fransa’daki ikinci el araçları iyileştiren Flins fabrikasında pilleri onaran Gaia birimi de dahil olmak üzere; bir dizi mevcut varlığı The Future is NÖTR adlı yeni kuruluşa katmayı planlıyor.

Avrupa’da yılda 11 milyon araç ölüyor

The Future Is NEUTRAL CEO’su Jean-Philippe Bahuaud, Avrupa’da her yıl ömrünün sonuna ulaşan 11 milyondan fazla aracın, yeni otomobil üretiminde çok daha yüksek oranda geri dönüştürülmüş otomotiv malzemesi elde etmek için kullanılabileceğini söyledi.
 “Otomotiv sektöründe, yeterince kullanılmayan ilk kaynak, metal ve plastiğin yüzde 85’inden fazlasını oluşturan otomobilin kendisidir” dedi.
Stellantis de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile 20×30 yılına kadar geri dönüşümden 2 milyar avro ciro hedeflediğini açıklamıştı.
Önceki İçerikStellantis, yeni bir Fiat fabrikası kurmak için anlaştı
Sonraki İçerikToyota Sakarya yatırımı için 7 milyarlık devlet yardımı
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz