Honda Civic’e yeni 1.0 lt turbo motor

Honda, 10. jenerasyon Civic ile adeta turbo motor atağı başlattı. 9. nesil Civic ailesinde de görev alan 1.6 lt hacimli atmosferik 126 hp gündeki motorun yerine 1.5 ve 1.0 lt hacimli iki yeni turbo motor geçirmeye hazırlanan Honda, bunun ilkini İngiltere üretimi Civic HB ile başlattı. Honda Civic 1.0 turbo motor ile 2018 model olarak yollara çıktı.
998 cc hacmindeki 3 silindirli turbo beslemeli yeni motor manuel şanzıman ile kombine edilmiş ve 1.6 litre atmosferik motorun verdiği gücü sağlıyor: 127 hp.
1500 cc ve 2000 cc turbo beslemeli ve performansı yüksek motorlardan sonra 998 cc turbo beslemeli motor tereddüt yaratıyor. Ama yeni nesil downsizing motorların Volkswagen Grubu ve Renault-Nissan İttifakı gibi iki büyük devde iyi iş çıkardığı görülüyor.
Yeni nesil Civic ailesinin farları üst donanımlarda tamamen led unsurlardan oluşuyor.
Honda’nın da yeni nesil motorunun ilk kullanıcılarla beraber kendini kanıtlaması beklenecek.
Tam burada Honda Civic 1.0 turbo motor ile ilgili dededen kalma sorular akla getirilebilir.
Honda Civic HB’nin ön tasarımı
Yokuş yukarı çekişi nasıldır? 2. elde ne yapar? Bu tür “beylik” soruları Honda mühendisleri ve pazarlamacıları hesaba katmış olsalar gerek.
Bu arada hemen belirtelim, bu araç henüz Türkiye yollarına çıkmayacak. Honda Türkiye’nin 2018 planında İngiltere üretimi 1.0 lt motor seçeneğini ithal etmek de görünmüyor. honda Türkiye’nin ajandasında Türkiye’de üretilen Civic Sedan için 2018 yapılacaklar listesinde dizel motorlu üretim yazılı. Yılın ilerleyen aylarında dizel-otomatik üretimi de başlayacak.
Honda Civic Sedan
1.0 litrelik Civic Sedan üretimi şu anda yapılacaklar listesinde yer almıyor. Bu bilgiler Honda Türkiye yöneticilerinin verdiği bilgiler.
Honda Civic dünyada 8 fabrikada üretiliyor
10. nesil Honda Civic, Türkiye ve İngiltere dahil 8 ayrı fabrikada üretiliyor
Bu küçük hacimli motor tamamen ekonomiye yönelik olarak tasarlanmış. Buna bağlı olarak daha kısa oranlı şanzıman ile performansı desteklenmiş.
Honda Civic HB
Honda Civic 1.0 turbo motor 3 silindirli mi, dizel mi, sesinden ayırmak zor? 3 silindirli motorların mühendislik yapılarında düzensiz ve gürültülü çalışma dezavantajları vardır. Bu durum Civic’te de devam edecektir. Premium bir araç olmamasına rağmen bir çok Japon markası gibi ses izolasyonu kötü olan Civic’in bir de bu 3 silindirli – gürültülü mühendislikle birleşince nasıl bir kombinasyon olacağını  ve ülkemize gelmesi ile birlikte testlerini yapmak için sabırsızlanıyoruz.

Civic 1.0 EX Tech Pack için açıklanan donanım detaylarını konuşmak için çok erken. Türkiye’ye hangi özelliklerle geleceği ve hatta gelip-gelmeyeceği henüz belli değil. Honda Türkiye’nin 2018 planlarında görünmediğini söylemiştik. Ama şunu söylemek gerek Honda’nın aktif güvenlik paketlerinin toplandığı “Honda Sensing Sistemi” bu araçta da görev üstlenecek.
Yeni kasa Honda Civic içinde C segmenti arabaların tüm özelliklerini bulabileceksiniz
Ayrıca bu küçük turbo motorun yeni nesil Jazz ve HR-V gibi diğer modellerde görev alması da söz konusu olacaktır.
998 cc Civic için ülkemizde MTV ödemesi yıllık 646 Lira iken, 1500 cc Civic için yıllık 1.035 Lira vergi ödediğimizi de unutmayalım.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.