Honda Civic Sedan’a güçlü RS versiyon: Fiyatı, sürüş izlenimi, özellikleri

Honda, geçtiğimiz yıl 125 milyon TL’lik yatırımla Türkiye’de de üretmeye başladığı 10. nesil yeni Civic Sedan ailesini genişletiyor.

Ekim ayında 125 beygir gücündeki motora sahip 1.6 litre benzinli ile LPG seçenekleriyle yola çıkan yeni Civic Sedan, 182 beygir gücündeki yeni nesil benzinli 1.5 litrelik motorla da satışa çıktı.

Türkiye’yle özel en üst donanım paketiyle satışa çıkan yeni Civic Sedan RS bu yıl 1500 adetlik üretim ve satış hedefine sahip.

110 bin TL’ye yaklaşan fiyatıyla Civic Sedan ailesinin en üstüne kurulan yeni model, arka kaputtaki RS logosu, havalı ve agresif jantları, beyaz, siyah ve kırmızı renkleri, deri koltuklarıyla farklılaşıyor.

Yeni Civic RS Türkiye’de

Bugüne kadar Hatchback ve Sedan seçeneklerini Civic tutukunları ile buluşturan Honda, sportif ve güçlü yeni RS seçeneği ile Civic ailesini güçlendirmeye devam ediyor.

Yeni Civic RS, 25 Şubat’ta Türkiye’de 109 bin 900 TL’den bayilerde.

Honda tarihinin en geniş kapsamlı tek model geliştirme programının ürünü ve 7 yıllık bir çalışmanın sonucu olan Civic, Hatcback ve Sedan seçeneklerinin ardından şimdi de RS seçeneği ile kırmızı, siyah ve beyaz olarak üç renk alternatifi ile Honda tutkunlarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Performansı, yakıt verimliliği, güvenliği, teknoloji ile uyumu, iç mekan kalitesi ve ferahlığı ile kompakt sınıfa yeni standartlar getiren Civic RS, 1.5L VTEC turbo motoru ile 182 beygir güç üretiyor. 7 ileri CVT şanzımanı ile Civic tutukunlarına yeni, sportif ve güçlü bir alternatif olacak Civic RS’in İstanbul’da düzenlenen lansmanın konuşan Honda Türkiye Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Sümer, 2016 yılında Honda’nın dünyada ve Türkiye’de önemli başarılara imza attığını paylaştı.

Bir önceki nesil Civic’e göre satış rakamlarının artış gösterdiğini paylaşan Sümer, Honda Türkiye’nin mevcut Avrupa ağırlıklı İsrail ihracat pazarına Afrika ve Ortadoğu’nun da girdiğini aktardı:

“Şu anki planlamada üretimin yüzde 40’ının ihraç edilmesi planlanıyor. Türkiye’ye baktığımızda ise, 2015 yılına göre satış rakamlarımızı yüzde 26 artırdık. 2017 yılında ise hedefimiz yeni Civic ile Pazar payımızı yüzde 25 artırarak 25 binlik satış hedefimizi yakalamak,” dedi.

Honda Türkiye yönetimi yeni RS ile gururlu.

Dizel motorlu Honda Civic Sedan ne zaman çıkacak?

Bu arada Honda Türkiye şu anda tek vardiya ile günde 1076 adet Civic Sedan üretiyor. Şirket ekim ayında ikinci vardiyaya geçecek.

2016 sonlarında 2. vardiyanın öne çekileceği yönündeki görüşler, ÖTV artışı gibi nedenle revize edilmiş gibi duruyor.  2. vardiya açılması nedeniyle Honda Türkiye 400 yeni işçi alımı yapacak. Bununla çalışan sayısını da 1350 kişiye yükseltecek.

Yeni ekibin ilk işlerinden biri ise Türkiye’de üretilen Civic Sedan’a ilk dizel motor uygulamasını gerçekleştirecek. Yani Civic Sedan 1.6 lt dizel motorla 2018 yılının ilk aylarında yola ve satışa çıkacak.

RS kokpitinde premium algıyı artıran kaliteli malzeme ve işçilik seviyesi yüksek

Honda Civic Sedan RS SÜRÜŞ İZLENİMİ

Aracı yoğun yağmurlu bir İstanbul çevre turunda kullandım. Yaklaşık 100 km’lik bir Ulus-Kemerburgaz-Üçüncü Köprü-Riva-Beykoz-Çubuklu güzergahında katettiğim kilometreler Civic RS’in hakkını vermeme yetti.

Kış lastikli araç, her ne kadar yeni ve 25 TL ücretli olsa da su birikintileriyle dolu otoyolu yararak ilerlemeye kararlıydı. Kamyon ve otobüs gibi büyük araçların kullanmaya zorunlu olduğu üçüncü köprü yolunda bu tür büyük araçların lastiklerinden sıçrayan serpintileri dahi bertaraf edecek silecek hız ve performansına sahipti.

Su birikintilerinde aqua-planning etkisine karşı aracın AHA adlı fren yardımcı sistemi sayesinde güçlü ve sağlam duruşu dikkat çekiciydi.

Kırmızı renkli kaputun altındaki 182 hp güç üreten benzinli turbo motor, aynı zamanda 220 nm tork üretebiliyor. Düşük devirden itibaren sağlanabilen bu tork sayesinde de otomobil dizel motorlara meydan okuyacak bir gücü tekerleklerden yere aktarabiliyor.

Hem de bunu resmi verilerle 100 km’de ortalama 6.0 litrelik yakıt tüketimiyle gerçekleştiriyor. Şehiriçi kullanımlarda bu rakamın daha yüksek olacağını ise söylemeye gerek bile yok. Ama bu rakam 1.6 litre motorlu kardeş Civic Sedan’dan daha ekonomik.

Honda, Türkiye’de de ürettiği yeni Civic Sedan için RS versiyonu Türkiye’ye özel konumlandırmış. İhracat amaçlı tüm Civic Sedanlar 1.5 litrelik 182 hp gücündeki bu turbo motorla ve daha alt donanımlarla da üretilirken, Türkiye’de baz versiyon olarak halen eski nesil 1.6 litrelik motorla yoluna devam ediyor.

LPG uyumlu eski 1.6 litrelik motordan vazgeçemeyen Honda Türkiye, bunun meyvelerini de topluyor. Bir yandan daha ekonomik ve rekabetçi bir 10. jenerasyon Civic Sedan’ı pazarda konumlandırırken, isteyene de D segmentine has güç, ekipman ve konfor özelliklerine sahip Civic Sedan’ı 1.5 lt turbo motorla sunabiliyor.

Aslında Honda’nın hedefi yeni motorlu Civic Sedan ile eski Accord müşterilerini geri kazanmak. Bunun için de bu aracı sadece Türkiye’ye ve belki bazı Körfez ülkelerine özel en tepeye konumlandırıyor.

Bu nedenle aracın arka bagaj kapağına havalı bir RS logosu eklerken, jantlarda daha sportif çizgilere sahip özel bir jantı tercih ediyor. Yine RS versiyona özel lüks donanım deri koltuklarla ve kokpitte bakır renkli yatay parçalarla kendini gösteriyor.

Tabii Honda halen Honda Sense teknoloji paketine bu versiyonda da yer vermiyor. 110 bin liralık fiyatı tutturabilmek için radar merkezli bu sistem paketine yer vermediğini düşünüyorum.

Sana kırmızı çok yakışıyor

KIRMIZI RS HOŞ DURUYOR AMA SATIN ALINIR MI

Honda mühendisleri, pazarlamanın da sözünü dinleyerek RS versiyon için üç özel renk geliştirmişler. Bunlardan biri beyaz, biri siyah biri ise çok özel bir kırmızı. Kırmızı renk yağmurlu, kapalı havalarda bile kendini belli edecek kadar cazip görünüyor.

Peki ama gri ve beyaz otomobillerin tamamen yollarını kapladığı bir ülkede kırmızı otomobil satılır mı?

Bence satılmaz. Showroomda çok beğenilir ama sonra “Ben beyazını alayım” denir.

RS, Honda Türkiye’nin satış hedeflerine 2017 yılı sonuna kadar 1500 adetlerde bir katkı sağlayacak. Toplamda satılacak 18-20 bin adet. Civic Sedan RS bunun yüzde 10’unu oluşturacak ve Civic Sedan satışlarının önemli kısmı LPG’li versiyonlar olacak.

Üretim ise bu yıl 25 bin adet, seneye ise 35 bin adet olacak. Araca Avrupa’dan da ilgi var. Almanlar siparişlerini artırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekim ayından bu ayana yollarda olan yeni Civic Sedan, 6 bin adeti geçen satışlarla Honda Türkiye’yi başarıya taşıdı. Bu satışların tamamı 1.6 litre benzinli ve LPG’li motorlardan oluştu. Versiyon olaraksa yüzde 99 oranında Elegance ve Executive gibi yüksek donanımlar satıldı. Premium seçenek toplamda ancak yüzde 1 paya sahip oldu. LPG’li satışlar ise toplamın yüzde 70’ini oluşturdu.

CVT şanzımanla 1.5 litrelik RS, diğer kardeşinden yani 1.6 litrelikten farklı bir şanzıman sistemine sahip. 1.5 litrelik versiyonda güçlü motorla daha uyumlu olması açısından CVT şanzımana çift türbin amortisör tork kontrolü düzeni verilmiş.

Ayrıca gösterge paneli regular Civic Sedanda mavi rengini korurken, RS- kırmızı ile rengini belli ediyor.

Yine RS pedallarında alüminyum alaşım kullanılarak, sportif his artırılmış.

Dıştan bakıldığında arkanızdan yaklaşan Civic Sedan’ın ön paneli siyah ise sol şeridi boşaltmak da akıl karı. Çünkü o bir RS.

Tabii sizi geçip gittiğinde arkadan dikkatinizi standart spoiler de çekecektir.

220 nm tork 1700 devirde yakalanıyor ve 5500 devire kadar muhafaza edilebiliyor. Bu da onu 1.8 litrelik motorlardan daha avantajlı hale getiriyor.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.