Honda CR-V’ye altın üçlü

Honda’nın Türkiye’deki ana modellerinden CR-V artık 1.6-dizel-otomatik oldu. Mayıs ayında İstanbul Autoshow’da sergilenip, sipariş alınmaya başlanan altın üçlü formüllü C R-V, Japon markanın yıl bazında 6 bin adetlik performansa ulaşacak modeli olacak. 2016 yılı mart ayı sonuna kadar olan dönem için 300 bin olan hedeflerini 6 bin adete yükselten Honda Türkiye Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok, “CR-V 1.6-dizel-otomatik üçlüsüne kavuşurken iç ve dış özelliklerinde de makyaj ötesi yenilenme yaşadı. 125-149 bin lira arasında değişen fiyatlarla satışta. Talebin yüzde 79’luk kısmı 140 bin liradan satılan Executive versiyona geldi. Şu anda ekim ayına kadar sıra yazıyoruz. Ek kota istedik. 6 bin rakamını daha da artırabiliriz.” bilgisini verdi.

Honda’nın Türkiye’deki satışları 18 bin adete gidiyor. Bunun 12 bini Civic Sedan modelinden gelecek. İkinci model ise CR-V olacak. Bu arada yıl içinde yeni Jazz’ın devreye girmesi satışları olumlu etkileyecek.

6 ayda 6 bin satacak

Yeni CR-V’de altın satış reçetesine uydu.

Türkiye otomotiv pazarının son yıllardaki en önemli üçlüsü, Honda’nın iddialı SUV’u CR-V ile Türkiye’de.

120 ve 160 beygir güçlerinde iki ayrı 1.6 litrelik dizel motorla satılan CR-V’nin 160 hp’lik yeni 1.6 dizel motoru 9 ileri otomatik vitesle yola çıktı.

Paris Otomobil Fuarı ile birlikte Avrupa’daki tüm modellerini yenileyen Honda’nın yeni modelleri Türkiye yollarına çıkmaya başlıyor. Yenilenmesiyle birlikte 160 HP’lik güce ve 9 ileri otomatik şanzımana kavuşan Honda CR-V’nin de desteğiyle Honda’nın 2015 yılındaki pazar payının 2014’e kıyasla yüzde 15 artacağı tahmin ediliyor.

Türkiye pazarına iki motor seçeneği ve 5 donanım versiyonuyla giriş yapan Honda CR-V’nin başlangıç paketi olan Dream versiyonunda otomatik yıkama tertibatlı LED farlar, 17 inçlik alaşım jantlar, karbon görünümlü ön konsol, ısıtmalı ön koltuklar, start-stop sistemi, bluetooth telefon kiti, renkli TFT LCD bilgi ekranı, tek dokunuşla 60:40 oranında katlanan arka koltuklar ve çift bölgeli klima gibi donanımların yanı sıra Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA), ABS, Acil Durum Fren Desteği (Brake Assist), Lastik Basınç Uyarı Sistemi (DWS) ve daha fazlası standart olarak yer alıyor.

Dream, Premium, Elegance, Executive ve Executive+ donanım versiyonlarının tamamını 1.6 i-DTEC dizel motorla satın almak mümkünken 2.0 litrelik benzinli motor Executive versiyonu olarak müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Dünyanın en popüler kompakt SUV’u olan CR-V, 1997 yılından bu yana 750 binden fazla müşteriye ulaşırken sadece 2014 yılında 50 bin adetlik satış gerçekleştirildi.

Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip CR-V, Honda’nın Earth Dreams Technology serisinin yeni 160 HP’lik 1.6 litre i-DTEC dört silindirli dizel motoru yüksek performans ve düşük CO2 emisyonuna sahip.

Avrupa pazarına özel olarak geliştirilen ve 2.2 litre i-DTEC dizel ünitesinin yerini alan 1.6 litrelik motor, yeni iki aşamalı turbodan yararlanarak daha yüksek güç ve daha iyi tork dağılımının yanı sıra üstün verimlilik seviyeleri ve önemli ölçüde azaltılmış CO2 emisyonu sunuyor.

i-DTEC motorun iç sürtünme oranının yüzde 37 azaltılması sayesinde ortalama kullanımda 4,9 lt/100km’lik yakıt tüketim değerine ulaşıldı. Motorun ürettiği 160 HP’lik maksimum güce 350 Nm tork üretimi eşlik ediyor ve 9 ileri otomatik şanzımanla birlikte CO2 salımı 134 g/km olarak gerçekleşiyor. Manuel şanzımanla 0-100 km/s hızlanmasını 9.4 saniyede tamamlayan CR-V 1.6 i-DTEC, 9 ileri şanzımanla 9.7 saniyelik değere ulaşıyor.

Yeni şanzıman verim odaklı tasarlanmış. Önceki otomatik şanzımana oranla yaklaşık 35 kg daha hafif ve ağırlık dağılımı daha dengeli. Yeni motor ve yeni şanzıman birlikte bir önceki kombinasyona göre toplamda yaklaşık 65 kg’lik bir hafifleme söz konusu.

Yeni CR-V’nin tasarımı şimdi daha çekici

Yeni CR-V’nin tasarımında yapılan değişikliklerin başında dış tasarımdaki yeni radyatör ızgarasına akan yeniden tasarlanmış farlar geliyor. Buna ilave olarak yeni tampon CR-V’ye daha geniş bir görünüm verirken, ayrıca aracın görsel ağırlık merkezini de kısmen aşağıya çekiyor.

Yeni farların güçlü halojen lambaları, LED gündüz farları ve HID projektör farları tarafından destekleniyor. Arkadaysa LED teknolojili stop grubu CR-V’ye daha akıcı ve üç boyutlu bir görünüm veriyor. Tüm bunlara ilave olarak dış tasarım yeni 17 ve 18 inç alaşım jantlarla destekleniyor.

Honda’nın daha şık ve fonksiyonel iç mekânında ön konsol yeniden şekillendirildi ve krom eklentilerin yanı sıra yüksek kalitede malzemeler kullanıldı. Kokpitte yeni Honda Connect sisteminin 7 inçlik dokunmatik ekranı kolay görünür ve erişilebilir bir konuma yerleştirildi.

Tek hareketle katlanabilir arka koltuk sistemi sayesinde tek bir kolun çekilmesiyle katlanarak dümdüz hâle gelen bagaj, tam boy stepne tercih edildiğinde dahi 1648 litrelik alan sağlıyor. Koltuklar kullanımdayken 589 litre hacme sahip bagajın yük uzunluğu 1.570 mm’ye kadar ulaşabiliyor. Böylece CR-V’nin bagajında iki dağ bisikleti veya dört golf çantası kolayca taşınabiliyor.

Yeniden tasarlanan yürüyen aksam ile daha iyi yol tutuş

Yeni CR-V’nin daha keyifli kullanım ve daha kararlı yol tutuşa sahip olması için yürüyen aksamında modifikasyonlar yapıldı. Ön ve arka iz genişliği 15 mm kadar artan yeni CR-V’de kamber açısı da gövde hareketlerini dengelemek adına yarım derece kadar yükseltildi. Yeni daha hafif dizel motorlu versiyonda ön tekerlekler üzerindeki ağırlığın azalmasıyla aracın çevikliği ve direksiyon tepkileri netleşirken direksiyon dişli oranının yüzde 8 artmasıyla özellikle engelden kaçma manevralarında önemli ölçüde reaksiyon hızı elde edildi.

Sürüş konforunun iç mekanda da desteklenmesine yönelik olarak gürültü azaltmaya yönelik yapılan çalışmalarla kapı yalıtımlarının kalınlığı iki katına çıkartıldı. Bunlara ilave olarak araç tabanındaki halı, ön konsol, kapılar ve direkler içerisinde ses izolasyonu sağlayan malzemeler daha da geliştirildi. Yapılan ses izolasyonu çalışmalar rüzgâr gürültüsünü azaltmak amacıyla kaputun ön ucunun sızdırmazlığını da kapsıyor. Tüm bu çalışmalarla yeni CR-V’nin kabini, önceki modelden yüzde 6 daha sessizdir.

Aktif ve pasif güvenlikte tamamen yeni teknolojiler

Tüm Honda modellerinde olduğu gibi, yeni CR-V’de de sürüşü daha kolay ve daha da güvenli kılmak adına ileri aktif ve pasif güvenlik teknolojileri kullanıldı.

Honda, Gelişmiş Sürüş Yardım Sistemleri olarak bilinen sensör tabanlı aktif güvenlik sistemlerini kapsamlı olarak yeniledi ve “Honda SENSING” adlı yeni sistem artık kamera ve radar teknolojisini birleştirerek Çarpışma Hafifletme Fren Sistemi ve Uyarlanabilir Sabit Hız Kontrol Sistemi’nde iyileştirmeler yapıldı.

Gelişmiş Sürüş Yardımı Sistemi özelliklerini destekleyecek şekilde Honda SENSİNG; Önden Çarpışma Uyarısı, Şerit Koruma Destek Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Trafik Monitörü ve Uzun Far Destek Sistemi gibi Honda’nın Gelişmiş Sürüş Yardım Sistemleri artık opsiyonel olarak satın alınabilecek.

İŞTE YENİ HONDA CR-V

İŞTE YENİ HONDA CR-V

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.