Honda elektrikli motosiklet modelleri 30’u geçecek

Dünyanın en büyük motosiklet üreticisi Honda elektrikli motosiklet alanında yeni planlarla yoluna devam edecek. Japon şirket 2030’a yönelik elektrikli motosiklet satış hedefini 4 milyon adet olarak açıkladı. Bu plan için toplam 500 milyar yen (yaklaşık 3,4 milyar dolar) yatırım yapacağını açıklayan Honda, elektrikli motosiklet üretecek özel tesisler kuracak. 2030 yılına kadar Honda’nın 30’dan fazla elektrikli modeli tanıtılacak.

Honda, daha önce, 2030 yılında 3,5 milyon adet elektrikli motosiklet satışı hedefliyordu.

30’dan fazla Honda elektrikli motosiklet yola çıkacak

Çin’de Cube: ve Japonya ile Avrupa’da EM1 e: modellerini satışa çıkaran Honda, ilk elektrikli scooterı Honda SC e:’yi 2025 yılında satışa çıkaracak. Buna paralel olarak Supersport, Naked, Offroad gibi farklı motosiklet segmentleri dahil olmak üzere 2030 yılına kadar Honda’nın 30’dan fazla elektrikli modeli tanıtılacak.

Honda EM1 e Türkiye’de de satışa çıkan ilk Honda Elektrikli Motosiklet modellerinden biri.

Bağlanabilirlikte ‘Level’ atlayacak

Bu arada Honda RoadSync bağlantı özelliği geliştirilerek 2024 yılında önerilerde bulunabilen ve navigasyon işlevi içeren yeni bir bilgi-eğlence sistemine dönüşecek. Ayrıca 2026’da çıkacak yeni modellerde Telematik Kontrol Ünitesi (TCU) kurularak, bağlantı özellikleri güçlenecek.

Elektrikli motosikletlerde internet üzerinden bağlantılı teknolojiler de geliştirilecek.

Değiştirilebilir batarya teknolojisi kullanacak

Honda, hali hazırda kullanılan üçlü lityum iyon bataryalara ek 2025 yılında lityum ferro-fosfat (LFP) bataryaları kullanıma sunabileceğini de açıkladı.

Honda ayrıca değiştirilebilir bataryalı modellerin üretim maliyetini yüzde 50 azaltmayı hedefliyor. Bu hedef kapsamında elektrikli modellerin üretimi için öncelikle içten yanmalı motosikletlerin üretildiği fabrikalardaki altyapı kullanılacak. Modüler platformlarının kullanılacağı tesislerde montaj hattı uzunluğu, geleneksel üretime göre yüzde 40 oranında kısalacak.

Honda elektrikli motosiklet üretimkinde modüler platformu benimsedi.

Elektrikli motosikletleri online satacak

Honda, elektrikli motosiklet müşterileri için dijital satışı hayata geçirmeyi planlıyor. Sistemi bayi kanallarına entegre edeceğini ekleyelim.

Küresel satış ağında 30 binden fazla bayisi bulunan Honda büyükşehirlerde elektrikli motosiklet modelleri için ‘Deneyim Merkezleri’ kurmayıda planları arasına kattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.