Honda HR-V bahara hazırlanıyor

Küçük SUV segmentindeki rekabetten, bu sınıfın aslında ilklerini üretenlerden olan Honda da uzak kalamadı. 1990’lı yıllarda yine aynı isimle HR-V adıyla satılan küçük crossover geri dönüyor.

Honda, coupe ve SUV araçların kendine özgü güçlerini bir araya getirme amacıyla geliştirdiği yeni HR-V ile küçük SUV pazarına hazır.

Türkiye’de 2016 yılının nisan ayında satılmaya başlanacak başlayacak olan HR-V, şimdi daha güçlü ve yüksek oturma pozisyonlu şehir kullanımına uygun araçların rekabetinde ekonomik yakıt tüketimiyle de iddialı.

Kabininde sürücü odaklı bir tasarıma yer verilen aracın orta ve üst donanım seviyelerinde Honda Connect bilgi-eğlence sisteminin bulunduğu 7 inçlik dokunmatik ekran standart olarak bulunuyor.

Ön paneli SUV tarzında geliştirilen HR-V’nin yassı yakıt deposu ön koltukların altına alınmış. Bu sayede arka koltukların altı kullanılabilir hale gelmiş. Honda’nın Sihirli Koltukları sayesinde 60:40 oranında iki parça halinde katlanan arka koltukları ile üç farklı kullanım düzeni yaratılabiliyor.

Oldukça geniş diz ve baş mesafesine sahip olan HR-V’nin 4 orta boy valizin kolaylıkla sığabildiği 435 litrelik bagaj hacmi arka koltukların katlanmasıyla 1.026 litreye çıkıyor. 680 milimetrelik alçak yükleme eşiğiyle bagajın kullanım kolaylığı artırılıyor.

Standart olarak 16 inçlik jantlarla satılacak olan HR-V’nin üst donanımlarında 17 inçlik jantlara yer verilecek.

Yeni Honda HR-V’de biri benzinli diğeri dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği bulunuyor. Honda’nın Earth Dreams Technology Serisinin örneği olan motorlardan 1.5 litrelik i-VTEC benzinli motor 130 beygir güç ve 155 Nm tork üretirken; 1.6 litrelik i-DTEC dizel motor 120 beygir güç, 300 Nm tork üretiyor.

Yalnızca benzinli versiyonda CVT otomatik şanzıman seçeneği sunuluyor. Dizel-otomatik HR-V’nin ise şimdilik ne zaman yollara çıkacağı belli değil.

CVT şanzımanla kombine edilen 1.5 benzinli motor 100 kilometrede ortalama 5.2 lt yakıt tüketimi gerçekleştiriyor.

Yeni Honda HR-V’nin orta ve üst ekipman seviyesinde; Önden Çarpma Uyarı Sistemi, Trafik Levhalarını Tanımlama Sistemi, Akıllı Hız Sınırlayıcı, Şerit Takip Sistemi ve Uzun Far Destek Sistemi olmak üzere radar, ön ve arka kameralarla entegre olarak çalışan Honda’nın Gelişmiş Sürüş Destek Sistemi ile standart olarak sunuluyor.

Honda HR-V’nin en önemli rakibi Nissan Qashqai ile hemen hemen fiyat bandında olması bekleniyor.

Hazal Orta

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.