Honda S2000 efsanesi geri mi dönüyor?

honda elektrikli spor araba
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

General Motors (GM), Sony ve CATL işbirlikleriyle elektrikli otomobil (EV) ağını genişleten Honda, 2030 yılına kadar izleyeceği yol haritasını ortaya çıkardı. Japon otomobil üreticisi, binek ve ticari segmentlerinde 30 yeni tamamen elektrikli model sunacak. Aralarında en çok dikkat çekenler ise basın toplantısında yer verilen üzeri örtülü spor modeller oldu. Bu tanıtımda Honda, “efsanevi S2000 ve NSX modellerini yollarda elektrikli araba olarak görebilir miyiz?” sorusunu akıllara getirdi.

Honda, 2030 yılına kadar 30 yeni EV modeliyle 2 milyon satışa ulaşmayı hedeflediğini açıkladığı basın toplantısında, yeni ürün gamı hakkında ipuçları (görsellerde) verdi. Birçok modelin GM ile ortak platformu paylaşacağı tahmin edilirken; sürpriz yeni iki model de Honda’nın evrensel spor zihniyetini yollara yansıtan ve “uzmanlık ve amiral gemisi” modeli olarak nitelendirildi.

Birçok ödül sahibi olan Honda S2000, “Halk tipi Ferrari” olarak anılır. Piston başına en fazla gücü alabilen spor otomobildir.

Tanıtımda örtüleri kaldırılmayan araçlar hakkında detaylar şimdilik zayıf olsa da, yukarıdaki (en üstte) görselde sol tarafta bulunan araba; önden motorlu, arkadan çekişli bir arabaya benzer oranlar taşıyor. Bu da bizlere ilk olarak eski üstü açılır S2000 modelini hatırlatıyor.

Sağ tarafta yer alan araba da ortadan motorlu görünüyor. Bu ise daha önce bazı pazarlara veda eden hibrit NSX süper otomobilinin soyunu devam ettirmeye uygun.

Honda S2000 gelmese de uygun fiyatlı elektrikli araba modelleri yolda

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde EV ile ilgili araştırma ve geliştirmeye yaklaşık 40 milyar dolar harcamayı planlayan Honda, Kuzey Amerika, Çin ve Japonya pazarları hakkında bazı bilgiler paylaştı.

Honda, Kuzey Amerika pazarı için 2024’te şu anda GM ile ortak geliştirilmekte olan tamamen yeni Honda Prologue SUV ve Acura için yeni bir SUV modelleri tanıtacak. Çin pazarında, CATL işbirliğiyle 2027 yılına kadar toplam 10 yeni EV modeli piyasaya sürecek. Japonya’da ise 2024’ün başlangıcına kadar elektrikli mini-ticari (kei-car) modeli, ardından kişisel kullanımlı mini EV’ler ve EV SUV’ların üretimini yapacak.

Çin ve ABD’de de yeni fabrikalar kurmayı hedefleyen Honda, 2024’ün ortalarına kadar katı hal piller için üretim hattı planları yaparken; Avrupa’da gelecek yıl en az bir yeni elektrikli SUV modeli yollara çıkarmaya hazırlanıyor.

Önceki İçerikİtalya, Rus F1 pilotu ile ailesinin malikanesine el koydu
Sonraki İçerikBataryası bavul gibi taşınabilen Silence modelleri 2022 Motosiklet Fuarı’nda!
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz