Honda Türkiye atağa kalktı ikinci büyük oluyor

Honda Türkiye atağa kalktı ikinci büyük oluyor

2008 global ekonomik krizinin ve ardından Japonya depremi ile Tayland Sel felaketinin vurduğu Honda, Avrupa’da ve Türkiye’de yeniden toparlanıyor.

Halen dünyada yüzde 10 boş kapasitesi olan Japon devin, Türkiye atağı başladı. Geçen yıl başlattığı 123 milyon lira tutarındaki yeni yatırımla yeni nesil Civic Sedan’ın Avrupa’daki tek üreticisi olan Honda Türkiye, gözünü yükseğe dikti.

Bu yıl 30 bin adetlik satışla tarihi rekorunu kırmaya hazırlanan marka, artık yeni hamlesine hazırlanıyor. Honda’nın global ölçekteki yeni yatırımlarından yeni bir pay almak için yüzde 10’luk kapasite boşluğunun dolmasını bekleyen Türkiye’deki yöneticiler, “Yeni dönem için el kaldıracağız. ikinci model neden yeniden B Sedan üretimi olmasın” diyorlar.

Honda City modelini Tayland fabrikasında üretmeye devam ediyor. Bu otomobil bir zamanlar Türkiye’de de üretilmişti.

Türkiye’nin Avrupa’da İngiltere ve Almanya’dan sonra Avrupa’daki üçüncü büyük Honda pazarı olduğunu söyleyen Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki, “30 bin detlik satışla Almanya’yı geride bırakacağımızı söyleyebiliriz. Honda, tüm Avrupa pazarı için 200 bin adetlik satış hedefi koydu ve Türkiye Honda’yı Avrupa’da yukarı taşıyan bir pazar.

Honda Türkiye olarak hırslıyız ve hem motosiklet hem de otomobilde bir iddia ortaya koyuyoruz. Amacımız 24 bin adetlerde olan Almanya pazarını geçip ikinci olmak. ikincilik şu anda görünüyor. Birincilik ise biraz uzak. İngiltere’ yılda 60-70 bin Honda satılıyor.” Avrupa’da Honda Türkiye atağa kalktı ikinci büyük oluyor .

Başkan Yamasaki ile Paris Otomobil Fuarı’nda görüştük.

YENİ CİVİC SEDAN ÜRETİMİ İÇİN 123 MİLYON HARCANDI

10. jenerasyon Honda Civic Sedan’ı Avrupa ve Ortadoğu için üreten tek ülke haline gelen Japon şirket, önce 50 binlik kapasiteyi yakalayacak, ardından da yeni bir model için elini kaldıracak.
Honda Türkiye’nin deneyimli Başkanı Hideto Yamasaki, “123 milyon liralık yatırımla yeni Honda Civic Sedan üretimine başladık. Şu anda tek vardiya ile ilerliyoruz. Önümüzdeki yıl ikinci vardiyaya geçeceğiz. Bir vardiya iç pazar için, ikinci vardiya ihracat için üretim yapacak.

Yeni yatırımla 50 bin adetin üzerine çıkılacak. Şu anda dünyada yüzde 10 kapasite fazlamız var. Bu dolunca yeni yatırım için ilk ben el kaldıracağım. Bu durumda 50 binlik kapasitemizi yukarı çıkaracak yeni yatırım başlayacak. Teşvikler dikkat çekici.” şeklinde konuştu.

1475152643_honda_paris_28_09_2016_1297
Honda’nın yeni yıldızı 10. nesil Civic

YENİ HONDA CİVİC’İN RESMİ DETAYLARI

Honda Civic Sedan, resmen ilk kez Avrupa’nın ortasında Paris’te otomobil severlerin huzuruna çıktı.

Kardeşi İngiltere’de üretilen Civic HB ile aynı platformda ilk kez gösterilen Civic Sedan’ın üçüncü kardeş sürprizi de vardı: TYPE R.

Honda Civic Sedan 8 Ekim itibariyle Türkiye’de saltılmaya başlanacak. Bu yıl sonuna kadarki satış hedefi 6 bin adet.

Başlangıçta Türkiye’de 1.6 litrelik mevcut atmosferik motorla kombine manuel ve CVT şanzıman seçenekleriyle piyasaya sunulacak. Manuel şanzıman 6 ileri, CVT ise 7 kademeli.

Honda’nın yeni nesil 184 beygir gücündeki 1.5 litrelik benzinli turbo motorlu versiyonu 2017 Şubat ayında satışa çıkacak.
Ardından yine 2017 içinde 1.6 litre dizel motorlu Civic Sedan yollara çıkacak.

Civic HB ise 2017 yılı şubatında piyasaya çıkacak. Sportif ve niş bir noktaya konumlandırılması planlanan Civic HB için Türkiye’de atak bir satış beklenmiyor.
Geçtğimiz günlerde 42 Honda bayisine gösterilen yeni Civic Sedan’ın çok beğenildiği belirtiliyor.

Araçtan 2017 yılında 24 bin adetlik satış ve 12 bin adetlerde de ihracat hedefleniyor. Marka yılı 35 bin adetlik üretimle tamamlayacak.

 

Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki ve Başkan Yardımcısı İsmail Sümer.
Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki ve Başkan Yardımcısı İsmail Sümer.

200 KİŞİYİ İŞE ALDI SIRADA ÖNCE
100 SONRA 200 KİŞİ ALIMI DAHA VAR

Türkiye’de günde 106 araç ürettiklerini, yeni durumda bu rakamın 260 adete çıkacağını söyleyen Honda Türkiye Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Sümer de ikinci vardiyayı başlattıklarında aylık üretim rakamının 2500 adetlere çıkacağını açıkladı.

Açıklamada yeni Honda Civic Sedan’a yönelik talep yüzünden ikinci vardiya için planladıkları 2017 yılının ikinci yarısına yönelik yaklaşımlarını gözden geçirdikleri dikkat çekti.

50 bin adetlik mevcut kapasitenin 35 bin adetlik kullanıma ulaştığında ikinci vardiyayı devreye alacaklarını söyleyen Sümer, yeni vardiya ile 560 kişilik yeni istihdam yaratmış olacaklarını açıkladı. Halen Honda Türkiye’de 800 kişi çalışıyor, yani istihdam ile bu sayı 1367 kişiye yükselecek.

Bu yıl 7500 adet yeni Civic Sedan üretimi yapacak. Bunun 6 bin adetini iç pazarda satılırken, 1000-1500 adeti ise ihraç edilecek.

HONDA SENSİNG TÜRKİYE’DE YOK

Honda’nın yeni Civic modeli Türkiye pazarına yeni dönem teknolojileri kapsayan Honda Sensing sistemiyle sunulmayacak. İhracata yönelik Civic Sedan modellerine yerleştirilecek sistemlerin Türkiye pazarına girmesi için bir sonraki makyaj operasyonu beklenecek.
Honda Sensing teknolojileri öndeki araçla mesafe kontrolünü aktif olarak yapan Aktif Cruise Kontrol, Şerit Takip Sistemi gibi özellikler içeriyor. Adeta yarı otonom sürüş getiren bu teknolojiler markanın Jazz ve HR-V modellerinde bir kısmıyla sunuluyor.

Halil OKŞİT- PARİS OTOMOBİL FUARI

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.