İkinci el araç fiyatları için kritik dönem kapıda!

ikinci el araç fiyatları
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

“İkinci el araç fiyatları düşer mi?” sorularının gölgesinde yoluna devam eden ikinci el araba pazarında işler tüketicinin umduğu gibi olmayacak. Yaşanan birçok olay tüketiciyi ve satış rakamlarını etkilemeye devam ediyor. Bu olayların arasında pandemiyi, ÖTV zamlarını, kur etkilerini ve faiz oranlarını saymak mümkün. Son olarak konuyla ilgili bir yorum da VavaCars cephesinden geldi.

Nisan 2021 otomobil satışları

“İkinci el araç fiyatları düşer mi?” umudu yok

VavaCars Kurucu Ortağı ve CEO’su Lawrence Merritt, 2 el araç sektörünün ilk çeyreğine dair yaptığı değerlendirmede çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Birinci çeyrekte 1.064.000 ikinci el otomobil satışı gerçekleşirken aynı dönemde sıfır otomobil satışı ise 156 bin seviyelerinde kaldı. Geçen yıla göre yüzde 57 artan satış rakamları sıfır otomobilde kampanyaların da etkisiyle rekor üstüne rekor kırdı. Fakat çip krizi ciddi bir bariyer oluşturacak. Dünya’da ve Türkiye’de üretimler durmaya başladı. Üstelik krizin 2022’ye kadar sarkması bekleniyor.” dedi.

VavaCars Kurucu Ortağı ve CEO'su Lawrence Merritt
VavaCars Kurucu Ortağı ve CEO’su Lawrence Merritt

İlk çeyrekte satılan ikinci elin yüzde 58’inin 10 yaş üzerinde olduğunu söyleyen Merritt, “bu oran 2020’de yüzde 50 civarındaydı. Bu da alım gücündeki düşüşe dair önemli bir veri diye düşünüyorum. Alım gücü ve tercihlerde gözlemlenen değişikliklere ek olarak yüzde 22 olan yüksek taşıt kredi faiz oranı, kur dalgalanması ve belirsizlik piyasayı iyice baskıladı. 20 Mart sonrasında hızla yükselen döviz kurlarına hem sıfır hem de ikinci el otomobil fiyatları hızlı cevap verdi. Sıfırlarda ortalama yüzde 8 fiyat artışı gözlemledik. İkinci elde ise önce aniden yüzde 14 fiyat artışı yaşanırken sonra dengelenerek yüzde 6’lık bir seviyeye geldi.”

İkinci el araba pazarı ne olacak?

İkinci el araba pazarı iyice hareketlenmiş ve kayıplarını telafi etme yolunda ilerlerken tam kapanma ile yeni bir darbe aldı. Merritt‘e göre, kapanmanın bitmesi ve normalleşme adımlarıyla birlikte ikinci elde yoğun bir talep artışı ve bununla beraber fiyat artışı olacak.

“Piyasa hareketliliği şimdi geçici olarak frenlenmiş olsa da 17 Mayıs haftasına yoğun bir taleple geri dönecektir. Kapanma döneminde gerçekleşemeyen sarkan talebin yığılması, yaz tatili ve seyahat sezonunun başlaması, çip krizi nedeniyle sıfır otomobil tedarik sıkıntısı, 2021’in ilk 5 ayında normalden çok daha az satışın gerçekleşmiş olmasının etkisiyle biriken talebin yansıması gibi faktörler fiyatlarda artışa sebep olacaktır.” dedi.

Önceki İçerikElon Musk bitcoin ile araç alımı için frene bastı
Sonraki İçerikFormula 1 Türkiye Grand Prix 2021 iptal! Vural Ak açıklama yaptı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz