İkinci el araç ilanlarında sahte hesaplara 100 bin TL ceza verilecek

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç ilanlarında yeni bir düzenlemeye gitti. Yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak, yürürlüğe girdi. Değişikliğin “Son zamanlarda ilan sitelerinde fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren reklamların yayınlanması üzerine alındığı açıklandı. Ticaret Bakanlığı 2 Ağustos tarihinde satılan araçları dijital oarak takip edilmesi yönünde de bir düzenlemeye gitmişti.

Sözkonusu etik dışı ve yanıltıcı ilanların önlenmesi için yapılan değişiklik ile yeni getirilen kurallara göre sahte isimle ilan verilemeyecek. Kimlik doğrulama yükümlülüğü ilan sitelerinde olacak.

Yeni düzenleme neler getiriyor:

  • İkinci el ilan sitelerinde ilan vermek isteyenler, açık kimliklerini gizledikleri sahte hesaplar ile ilan veremeyecek.
  • Kişinin kendisine, eşine veya birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da ilana konu taşıt sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşıtın ilana konulması yasaktır.
  • Bununla birlikte oto galericileri yetki belgelerini doğrulamak koşuluyla, satışına yetkili oldukları taşıtı ilana koyabilecek.
  • İkinci el motorlu kara taşıtlarının satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek ve tüzel kişiler (şirketler) üyelik veya ilan yayımı incesinde kimlik doğrulaması yapacak.
  • Bu düzenlemeye aykırı her ilan için 10-100 bin lira arası para cezası verilebilecek.
  • letgo ikinci el araç satışı

Ticaret Bakanlığı ne dedi:

Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik ile Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili şunları açıkladı:

“İlan sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar yoluyla, taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde vatandaşlarımızın mağdur edildiğinin gözlemlenmesi ve bu konuda çokça artan şikayetlerin bildirilmesi üzerine, söz konusu etik dışı ve yanlış uygulamaları ve mağduriyetleri ortadan kaldırmak amacıyla, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Söz konusu değişikliklerle; tüketici mağduriyetine yol açabilen sahte ilanların engellenmesi, spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve elektronik ortamda hizmet sunan ilan platformlarında yer alan ilan kirliliği ile ilanlardaki bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.”

İkinci el araç ilanlarına yeni düzenleme
İkinci el araç ilanlarına yeni düzenleme ile sahte hesaplar önlenecek

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.