İkinci el oto pazarındaki sıkıntı 2024 sonuna kadar sürecek

2. el otomobil piyasasındaki durgunluk ne zaman bitecek. 25 bin araç alım satımına aracılık eden Carvak'a göre yerel seçimler sonrası haraketlenme ve 2024 sonunda "sıkıntı" aşılmaya başlanacak

Otomobil yatırım aracı olmaktan çıktı ve ekonomik gelişmelerden en fazla etkilenen sektör oldu. Bir yandan elektrikli araç akını, bir yandan çifte Motorlu Taşıtlar Vergisi, öte yandan hızla artmış olan araç fiyatları piyasayı adeta durdurdu. İkinci el oto pazarındaki alım satımlar da fiyatlar da hızla geriledi. Oysa Türkiye Carvak ikinci el alım satım şirketi verilerine göre dünyada adet bazında 6., ciro bazında 3. büyük pazar.

2023 yılında 25 bin araç alım satımına imza atan Carvak Genel Müdürü’ne göre sektör yerel seçimler sonrası normale dönüş hamlesine başlayacak.

Dünyada 6. büyük ikinci el pazarı

Meksikalı Kavak Grubu yatırımı olarak Türkiye’de faaliyet gösteren Carvak CEO’su Mehmet Çelikol, ikinci el küresel piyasa hakkında şunları söyledi:

2. el araç satışlarında det bazında dünyada 6’ncı ülke olduğumuzu, ciroda ise üçüncü olduğumuzu söyleyebilirim. Türkiye’nin ikinci el yıllık satışları 6-7 milyon adet olarak seyrediyor. ABD ve Çin’den sonra ciro olarak en büyük pazar konumundayız. Global şirket yapısı içerisinde de Meksika ve Brezilya ile birlikte Türkiye en stratejik pazar olarak görülüyor.

 

2024 sonu piyasanın tamamen normalleşmesini bekliyoruz 

 

İkinci el piyasasında fiyatların yüzde 21 gerilediğine değinen Çelikol, 2024 yılı beklentilerini ise şöyle ifade etti:

“Ekonomideki dalgalanmalardan en fazla etkilenen sektörlerden birisi otomotiv oldu. Pandemi döneminde başlayan ve enflasyonist ortamla devam eden araç yatırımları son dönemde hız kesti. Piyasanın araç fiyatları açısından yavaş yavaş normal seyrine döndüğünü görüyoruz. TL bazında araç fiyatlarında artış beklesek de dolar karşısında ikinci el araç bir süre daha değer kaybetmeye devam edecektir. Pandeminin tamamen bitmesi, sıfır araç tedariğinin çözülmesi, alternatif yatırım aracı algısının aşılmasıyla birlikte, 2024 sonu ve 2025 başı gibi piyasanın tamamen normalleşeceğini düşünüyorum.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.