İlk BYD bayileri açıldı, isim yazdıranlar 22 bini geçti

Ekim ayında da rekor kıran otomobil satışları, talebin gücünü göstermeye devam ediyor. Bazı modellerde fiyat indirimleri ve kampanyalar artıyor. Buna karşın henüz gelmeyen bazı marka veya modellere büyük sıra yazmaya başladı. Geçtiğimiz ay lansmanı yapılan ve kısa sürede 15 bin talep alan Çinli BYD markası, hızını alamadı. Basın test sürüşlerine katıldığımız BYD Atto 3 için talepler 12 bine, toplam BYD araç  isteyen sayısı ise 22 bine çıktı. BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun, yüksek talebi karşılamak için görüşmeler yaptıklarını söyledi. Bu arada ilk BYD bayileri açıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de ilk bayi ve servisler açıldı. Kar Oto, Derya Oto, Efe Oto, Volt Oto ilk bayiler oldu.

Türkiye otomotiv pazarının 2024 yılında nasıl bir seyir izleyeceğine ve Atto 3, Han ve Seal modellerinin haricinde leni model lansmanı yapmalarına bağlı olarak 10 bin adetlik satış hedeflerinin artabileceği de öngörüler arasında.

BYD Atto 3 fiyatı 1.6 milyon TL
BYD Atto 3 ekranı tek tuşla dikey ya da enlemesine ekran olarak görev yapıyor.

Bu arada hafta sonu BYD’nin Macaristan’da fabrika kurmak için ilk adımları attığı haberi de bomba etkisi yarattı. Çinden gelen BYD Atto 3 modelinin AB ülkesi Macaristan’dan gelmesi oyunu bozacak. Aracın fiyatı bu durumda 1 milyon TL civarında seyredebilir.

Atto 3 modelinin full versiyonla geldiği Türkiye’de markanın da büyük desteği sağlanıyor. Toplamda yüzde 50 (yüzde 10+yüzde 40) Çin elektrikli araç vergisiyle ülkemize gelen otomobil, 1 milyon 590 bin TL’den satılıyor. Otomobil döner ekranıyla ilgi çekmişti.

BYD marka araç talebini bu yıl olmasa da 2024 yılında karşılamaya çalışacaklarını söyleyen genel müdür Ergun, buna paralel bayi sayısını da artıracaklarını ifade etti.

Bu yıl açılacak BYD bayileri de açıklandı: İkisi İstanbul, biri Ankara ve biri de İzmir’de 4 bayilik ve servis noktası devreye girdi. tamamlayacaklarını belirten Ergun, “İnşaatını tamamlayan bayiyi devreye alıyoruz. İlk 4 bayi hazır. Bir de dijital bayilik kurduk. İlk teslimatları bu 4 noktadan yapacağız. 2024 sonuna kadar bayi sayımız 20’nin üzerine çıkacak.”

byd bayileri açıldı

Bayileri açıldı, yeni BYD modelleri gelecek

Genel Müdür İsmail Ergun BYD’nin yeni modellerini ne zaman getireceklerini de anlattı: “2024 yılının ilk çeyreğinde BYD HAN ve BYD SEAL modelleri Türkiye’de olacak. Elektrikli araç satışlarının her geçen gün artacağı önümüzdeki orta vadede, pazar ve piyasa koşullarına bağlı olarak yüzde 10 ve üzerinde pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz. 2024 yılı için ise 10 bin adetlik satış elde etmeyi hedefliyoruz. Müşterilerimizin kredi çözümleri için de BYD Finans’ı devreye aldık.”

BYD bataryaları 8 yıl garantili

BYD modellerinde batarya kimyası da yenilerdi. Temelde lityum kalırken, nikel, manganez, cobalt (NMC) gibi az bulunur elementlerden oluşan  kimyanın yerini demir ve fosfat (LFP) içeriğe çevirdi. Bu sayede batarya inceldi, daha ekonomik hale geldi, kullanım ömrü de uzadı. Bu kimya ile ortaya çıkan Blade Batarya, 1 milyon kilometreden daha fazla kullanıma karşılık gelen 3 bin kez şarj edildiğinde dahi performansının yüzde 80’inden fazlasını koruyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.