Toyota’nın otomobil üretimi 300 milyonu aştı!

Toyota, en çok satan Corolla modelinin öncülüğünde küresel çapta toplam 300 milyon adet otomobil üreterek tarihi bir dönüm noktasına ulaştı.

Yaşam tarzları ve teknoloji hızla değişiyor, bu değişim elbette otomotiv endüstrisini de kapsayacak şekilde genişliyor. Toyota da kurulduğu günden itibaren bu gerçekliği kabul etti ve en değerli otomobil markalarından biri. Değişimi kucaklayan Japon üretici, 8 milyara yakın dünya nüfusuna hizmet eden araçlarının üretimini artırmaya devam ediyor.

Toyota, Corolla liderliğinde 300 milyon otomobil üretti

Toyota’nın ilk modeli olan Model G1 kamyonunun 1935’te üretilmesinden bu yana tam 88 yıl geçti. Japon otomobil üreticisi, Eylül 2023 üretim rakamları da dahil olmak üzere toplam 300 milyon otomobillik küresel üretim gerçekleştirdi.

Japon otomobil üreticisi, yurt içinde 180,52 milyon, yurt dışında ise 119,6 milyon otomobil üretimi gerçekleştirdi. En yüksek toplam üretime sahip model Corolla, 53 milyon 399 bin adetlik (Eylül 2023 sonu itibariyle) üretime ulaştı.

Yeni Toyota Corolla Hibrit 2023 sürüş izlenimi

Toyota, geçtiğimiz yıllarda üst üste üçüncü kez dünyanın en çok satan otomobil üreticisi oldu. Ayrıca, mali yılın ilk yarısındaki altı aylık dönemde (Nisan-Eylül 2023) rekor üretim ve satış gerçekleştirdiğini açıkladı. Tarihte ilk kez otomobil üreticisinin üretim ve satışları mali yılın ilk yarısında 5 milyon adet çıtasını aştı. 2023 yılı ve sonrasında başarısını sürdürmek için üretime tam gaz devam ediyor.

Markanın ülkemizdeki otomobil satışları ODMD verilerine göre Ocak-Ekim 2023 döneminde 42 bin adede yaklaştı. Corolla’nın çoğunu oluşturduğu bu satışlara bir de Sakarya’da üretilen C-HR eşlik ediyor.

Sakarya’daki tesiste kurulan yıllık 75 bin adet kapasiteli yeni batarya üretim hattı ile şirket, Toyota’nın Avrupa operasyonlarını güçlendiriyor. Avrupa’daki ilk PHEV aracını Türkiye’de üretecek olan Toyota’nın yeni model ile 800 binden fazla satış yapması ve Avrupa pazar payını yüzde 7’ye çıkarması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.