İlk Huawei SUV için tarih belli oldu

Çinli elektronik devi Huawei, 2023 yılı tamamlanmadan; piyasaya otonom ve bağlantılı bir SUV çıkarabilmek amacıyla Çinli üretici GAC Motor ile güçlerini birleştiriyor. Huawei SUV için şasi GAC tarafınan, yapay zeka mimarisi ise teknoloji şirketi tarafından sağlanacak. İşin içinde Didi de bulunuyor. 2023 yılı yerli elektrikli otomobil TOGG için de milat tarihlerden biri olması nedeniyle önemli.

Huawei SUV, GAC tarafından üretilecek

Çinli otomotiv devi GAC Grubu; Huawei teknolojisini, 4. seviye bir otonom araç geliştirmek amacıyla bir SUV modeline entegre edeceğini resmi olarak duyurdu.

Çinli şirket yaptığı açıklamada; “Alıcılara yeni enerji yetenekleri ve 4. seviye otonom sürüş sağlayacak, tamamen elektrikli, orta ila büyük boyutlu bir SUV olacak.” gibi detaylara da yer verdi.

Haziran 2019’da bir Huawei yöneticisi, Financial Times’a yaptığı açıklamada; şirketin çeşitli otomobil üreticileriyle ortaklaşa kendi kendine giden araçlar geliştireceğini söylemişti. Çinli teknoloji devi; Audi ve Toyota ile Çinli GAC arasındaki ortak girişim de dahil olmak üzere bir dizi otomobil üreticisine Yapay Zeka yazılımı sağlıyor.

https://www.otoajanda.com/tofas-turkiye-veri-tabani-huawei-muhendislerine-emanet/

FT’nin haberine göre Çinli Beijing New Energy Automobile ve Changan Automobile de; Huawei’in işbirliği yaptığı şirketler arasında yer alıyor.

Huawei baş strateji sorumlusu Dang Wenshuan, 2019 yılında gazetecilere verdiği bir demeçte; şirketin 2021 gibi erken bir tarihte pazarlanabilecek bir araç geliştirmek için çalıştıklarını dile getirmişti. Aracın Çin’in yanı sıra Avrupa’da da satışa sunulacağını da sözlerine eklemişti.

2017 yılında imzalanan stratejik bir işbirliği anlaşmasının ardından GAC ve Huawei; akıllı ve bağlantılı araçlar konusunda birkaç kez birlikte çalışmıştı. Ancak ortak bir araç geliştirilmesi sonucuna ulaşılamamıştı.

Yeni çalışma ile Huawei SUV kompozisyonu için ;GAC’ın şasisine, Huawei’nin CCA mimarisi (Bilgi İşlem ve İletişim Mimarisi) entegre edilecek.

8 model daha yolda

İki şirketin, “daha ​​düşük maliyetlerle yeni bir sürüş deneyimi” sunmak amacıyla; sekiz model ve birkaç seri elektrikli araç üretmeyi planladığı da haberin ilerleyen satırlarında bulunabiliyor.

2020 yılı Haziranında, GAC ve Huawei, kaynaklarını, verilerini ve bilimsel araştırmalarını bir araya getirmek için VTC şirketi Didi ile ortaklıklarını genişlettiğini de hatırlatalım.

GAC yaptığı açıklamada, üç şirketin 2024 yılına kadar; neredeyse tamamen insan müdahalesi olmadan çalışabilen otonom 4.0 seviyede araçlar sağlayacağını iddia ediyor.

Didi’nin kurucusu Cheng Wei kısa süre önce, şirketin 2025 yılına kadar sürücüsüz yazılımı Didi Gemini ile bir milyon otonom aracı donatmak istediğini açıklamıştı. Ayrıca Didi teknolojisi birkaç uluslararası otomotiv grubu tarafından yollarda test ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz