İlk Sürüş İzlenimi; yeni Honda CR-V ile ilgili tüm detaylar

Türkiye’de Japon markalarıyla SUV modellerinin biraraya geldiği ilk modellerden biri Honda CR-V modelidir. İlk kez 1995 yılında satışa sunulan Honda CR-V, (Türkiye’de 1997 yılında) bugün dünyanın en çok satılan SUV modelleri listesinde zirveyi oynuyor. Yeni nesil Honda CR-V, bu hafta sonu Türkiye’de satışa sunuluyor. Yeni Honda CR-V de neler değişti, dikkat çeken yenilikler neler, yeni motor nasıl bir performans segiliyor? ilk sürüş izlenimini birlikte yapalım…
Herşeyden önce Yeni Honda CR-V, modern ve aerodinamik çizgilerle dünya çapında geçerli bir tasarıma ulaşan modelin üzerinde şekilleniyor. Aynı zamanda bugüne kadar ki en geniş iç hacme sahip model. 4600 mm uzunluğun en verimli haliyle iç mekanda karşılık bulması sağlanmış.
Honda CR-V’nin beşinci nesli, şık tasarımı, heyecan verici donanımları, kapsamlı akıllı telefon entegrasyonu, yeni nesil sürücü bilgi ekranı; daha güçlü ve verimli motoru, optimize edilen CVT şanzımanı; kendi tarihinin en gelişmiş karasöre bütünleşmiş şasisi, sahip olduğu sürüş dinamikleri, asfalt ve off-road performansı, konfor seviyesi ile oldukça iddialı bir çıkış peşinde.
Modern ve sportif tasarım detayları ile harmanlanan siluette, daha kaslı görünüm, bu tasarım ile yorumlanmış karakteristik farlar; yeni CR-V’ye son derece dinamik bir görünüm veriyor.
Sürüş konforu, yol tutuşu, kabin içi ses düzeyi ve vibrasyon gibi parametrelerde sınıfının Premium modellerini esas alan CR-V’de; bir önceki nesle göre 33 mm uzayan dingil mesafesi, sadece daha geniş bir iç hacim sunmakla yetinmiyor; el teması olmadan açılabilen bagajda daha uzun ve iki kademeli bir zemin sunuyor.
Honda tarafından geliştirilen ACE (Advanced Compatibilty Engineering) ile tasarlanan; radar ve kamera teknolojileri kullanılarak aktif güvenlik ve sürüş destek sistemlerine sahip CR-V versiyonları; olası bir çarpışma anında oluşan enerjiyi gövde iskeletinde emerek, kabin içini maksimum düzeyde korumaya alıyor.
Dingil mesafesinin uzamasıyla köşelere kaydırılan tekerlekler, büyük jant ve lastik ölçüleri, çift egzoz çıkışı; yeniden tasarlanan radyatör ızgarası, tampon, entegre spoiler ve standart olarak LED ile donatılan farlar; dinamik görüntüyü destekliyor.
Altı farklı gövde rengi ile donanım seviyesine bağlı olarak 18 ve 19 İnç alaşım jant alternatifleri ile sunulan; Honda CR-V’nin en üst donanım paketinde panoramik açılabilir cam tavan standart olarak sunuluyor.
Honda CR-V sınıfının en aerodinamik modellerinden biri; bu tasarım sadece yakıt verimliliği için değil aynı zamanda araç içerisindeki ses seviyesini de azaltıyor. Ön ızgaranın arkasındaki aktif hava kapakçıkları soğutma ihtiyacına göre devreye girerek aracın aerodinamiğine katkı sağlıyor.
Yatay formlu iç mekân mimarisi, ferahlığın yanı sıra, kullanılan malzemenin kalitesinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Kapı döşemelerinin üst kısmı dokunma hissi uyandırırken, yukarı doğru çekilen konsol sürücü ve ön yolcuya daha fazla diz mesafesi sunuyor. Ön konsol ve kapı döşemelerinde kullanılan ahşaplar kalite hissini desteklerken, iç mekana doğal bir ambiyans kazandırıyor.
Yeni CR-V’de ikinci nesil “Honda Connect” yazılımı kullanılıyor. Daha kullanıcı dostu ara yüz sunan sistem, Apple CarPlay ve Android Auto ile geliştirilmiş telefon uyumuyla dikkat çekiyor. Akıllı telefonların fonksiyonları CR-V’nin uyumlu ekranına aktarılabiliyor, dokunmatik veya sesli komut sistemi ile sürücünün kullanımına sunuluyor.
Dijital hız ve devir göstergesine sahip yeni gösterge panelinde hararet ve yakıt göstergesi tarafından çevrelenen 7 İnç büyüklüğünde bir TFT-LCD ekran bulunuyor. Alt bölümde navigasyon, sms, veya mail, akıllı telefon rehberi, dört tekerden çekiş durumu ve yol bilgisayarı olmak üzere farklı bilgi ve eğlence sistemleri fonksiyonları yer alıyor.
Sürücü direksiyonunun sol tarafında bulunan kumanda paneli üzerinden ekranlar arasında geçiş yapabiliyor. Yine bu kumanda paneli üzerinden rehbere erişimi sağlanabiliyor ve rehber içerisinde arama yapılabiliyor. Entegre Bluetooth®3 HandsFreeLink® kumandası da direksiyonun sol tarafından bulunuyor. Direksiyonun sağ tarafındaki kumanda paneli ise “Adaptif Hız Sabitleme Sistemi” veya Aktif Şerit Takip Sistemi” fonksiyonlarına erişim sağlıyor.
Yeni CR-V, güncel Civic’te de kullanıma sunulan 1,5 Litre VTEC TURBO benzinli motorla yollara çıkıyor. 5.600 devir/dakikada 193 HP güç üreten motor, 243 Nm maksimum torka sahip. Ortalama 7,1 lt/100 km yakıt tüketen CR-V CVT AWD, yerini aldığı motora kıyasla daha performanslı; CR-V’yi 9,5 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıyor ve 200 km/s maksimum hıza imkân tanıyor.
Yeni VTEC TURBO motor ile birlikte sunulan CVT otomatik şanzıman konforlu bir sürüş sunarken sürekli homojen bir ivmelenme sağlıyor. Gaz emirlerine daha hızlı cevap veren şanzıman, çift kavramalı şanzımanlara benzer bir sürüş hissi oluşuyor. İki ilave şanzıman fonksiyonu sürüş konforunu ve sürüş güvenliğini destekliyor. Sistem fren anında erkenden vites küçültüyor ve yavaşlamaya katkı sağlıyor.
Yeni Honda CR-V, tarihinin en rijit ve en gelişmiş şasisi ile yollara çıkıyor. Yeni şasi konfordan taviz vermeden üstün sürüş dinamiklerini beraberinde getiriyor. Yeni nesil Honda Real Time AWD sistemi arttırılan yerden yükseklikle birlikte yeni CR-V’ye çok daha üstün bir arazi yeteneği kazandırıyor.
Honda CR-V yerini aldığı nesil ile karşılaştırıldığında üstün sürüş dinamikleri ve farklı yol koşullarında çok daha konforlu bir sürüş sunuyor. Artan genişlik ve dingil mesafesi sürüş stabilizesine katkı sağlarken 35 mm’ye kadar yerden yükseklik artışına karşın yeni CR-V’nin ağırlık merkezi değişmiyor. Gelişmiş platform CR-V tarihinin en iyi sürüş dinamikleri için zemin oluşturuyor.
CR-V’de ilk kez standart olarak kullanılan Active Noise Cancellation (ANC) sistemi, kabin içindeki düşük frekanslı gürültüleri azaltıyor. Kabin içerisindeki iki adet mikrofon ile gürültü seviyesi denetlenirken, gerekli olması halinde karşı ses sinyalleri üretiliyor.
Yeni CR-V gelişmiş platformu ve önceki nesil ile karşılaştırıldığında 35 mm artışla 201 mm’ye ulaşan yerden yüksekliği; ile üstün off-road performansı sunuyor. Daha büyük ölçülü jant ve lastikler sadece yerden yüksekliği arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni CR-V’ye daha güçlü ve kaslı bir görünüm kazandırıyor.
Yeni Honda CR-V yaşama alanı kalitesi ve çok yönlülük noktasında da yeni standartlar belirliyor. Genişleyen karoser ve dingil mesafesinin de katkısıyla yeni CR-V yolcularına oldukça geniş bir yaşam alanı sunuyor. Ön koltuk yolcularına 5 mm baş mesafesi ve 16 mm oturma genişliği sağlarken, arka koltuk yolcularına ilave 50 mm diz mesafesi daha kazandırılıyor.
Donanım seviyesine bağlı olarak hem ön, hem de arka koltuklara, ısıtmalı koltuk seçeneği sunuluyor.  Yeni Honda CR-V ilk kez 7 koltuk alternatifi ile yollara çıkıyor. 150 mm hareket alanına sahip kızaklı ikinci koltuk sırası ve geniş bir açıyla açılan arka koltuklar üçüncü koltuk sırasına erişimi kolaylaştırıyor. Yeni CR-V’de ön kapı cepleri yüzde 48, arka kapı cepleri de yüzde 63 oranında büyütülmüş.
CR-V’nin tüm donanım seviyelerinde kapsamlı aktif ve pasif güvenlik donanımları kullanıma sunuluyor. Tüm Yönlerden Çarpışma Güvenliği konsepti ile uygulanan; Honda ACE™ karoser mimarisi enerjinin yolcu kabinine ulaşmasını önlüyor. Yeni Honda CR-V’deki pasif güvenlik altı adet havayastığı ile destekleniyor.
Yeni Honda CR-V’de aktif Honda Sensing™ standart olarak sunuluyor; Fren desteğine sahip Çarpışma Uyarı Sistemi, Sesli Şeritten Çıkma Uyarısı, Şerit Takip Sistemi RDM; Aktif Şerit Takip Sistemi, Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, Akıllı Hız Sınırlandırma Sistemi; ve Akıllı Hız Sabitleme Sistemi dışında ayrıca Kör Nokta Asistanı, Park Yerinden Çıkma Asistanı, Çok Açılı Geri Görüş Kamerası; Elektronik Stabilite Programı VAS® gibi kapsamlı güvenlik donanımlarını içeriyor.
Otoajanda.com olarak İstanbul’da ilk sürüş izlenimini gerçekleştirdiğimiz yeni CR-V’nin fiyatları ise şöyle; Elegance donanım 265.000 TL; Executive donanım 285.000 TL; Executive donanım (7 koltuk) 300.000 bin TL; Executive + donanım 307.000 TL.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.