Intercity taşınmıyor: İstanbul Park ihalesi için 6 Haziran detayı

İstanbul Formula 1 Pistinde sular durulmuyor. İstanbul Formula 1 yarış pistinin uzun süredir işletmeciliğini üstlenen Intercity, İstanbul Park ihalesi ve tesisin boşaltılması ile ilgili bir açıklamayı X sosyal medya hesabında yayınladı.

Intercity İstanbul Park sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda İstanbul Park Pisti anlaşmasının son imza tarihinin 6 Haziran olduğuna vurgu yapılıyor. Henüz kesinleşmemiş bir ihale için de herhangi bir boşaltma işleminin söz konusu olmadığı belirtiliyor.

Sosyal medya bildiriminde 6 Haziran’a kadar Formula 1 ile anlaşmalar imzalanmadığı takdirde ihalenin iptal edileceğine vurgu yapılıyor.

Vural Ak’ın Garajı

 

Buna karşın Formula 1 anlaşmasının yapılabilmesi için pistin boşaltılması gerektiği belirtiliyor. Konuyla ilgili Hürriyet Gazetesi’ndeki Taylan Özgür Dil imzalı haberde şu görüşe yer veriliyor:

“Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ve ihaleyi kazanan şirket, kira sözleşmesi 2023 yılında sona eren Intercity’nin pisti tahliye etmemesinin Türkiye’nin F1’e ev sahipliği yapma ihtimalini zorlaştırdığı konusunda hemfikir.”

Intercity İstanbul Park Pisti ile ilgili son açıklama:

“Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2 Nisan 2024 tarihinde yapılan Intercity İstanbul Park ihalesinin şartnamesine göre Formula 1 yarışları sözleşmesinin, pistin kira sözleşmesi imzalandıktan sonra 1 ay içinde imzalanması zorunludur. Formula 1 tarafı ile imzalanacak sözleşmenin, tesisin teslimi ile hiçbir ilgisi yoktur. İhale şartnamesinden ve tarafların beyanlarından hareketle, Formula 1 sözleşmesinin son imza tarihinin 6 Haziran 2024 olduğu açıktır.
Kendi kusurlarını ve beceriksizliklerini gizlemek isteyen çevrelerin beyanları sadece manipülasyondan ibarettir. Üst üste 2 yıl, tüm maliyetleri ve organizasyonu bizzat Intercity tarafından yapılan Formula 1 yarışlarının 30 yıl süre ile tekrar geri gelmesini elbette bizler de canı gönülden istiyor, tüm Türkiye gibi biz de, ihale şartnamesine göre, Formula 1 sözleşmesinin 6 Haziran 2024 tarihine kadar imzalanmasını, aksi halde ihalenin iptal edilmesini bekliyoruz.”

 

Yapılan açıklamaya göre Intercity’nin pisti boşaltma yönünde bir aktivasyona geçmediği ve 6 Haziran tarihinden önce de taşınmayacağı anlaşılıyor.

 

‘10 AY ÖNCE ÇIKMALIYDI’

Konuyla ilgili Hürriyet Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı, “İhalenin sonuçlanması ve tahliyenin gerekliliği, aslında birbirinden bağımsız konular. İhale sonuçlanmasaydı bile eski kiracının, zaten 18 Temmuz 2023 itibarıyla pisti tahliye etmesi gerekiyordu. Bu bağlamda açıkçası ihalenin sonuçlanması veya kazananın kim olduğunun bizim açımızdan çok önemi yok. Zira Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu konuda gerekli incelemeleri yapmış olduğuna eminiz” dedi.

Pistin teslimini bekliyor

Geçtiğimiz Nisan ayında yapılan ihaleye tek başına giren şirket Can Bilim Eğitim Kurumları AŞ olmuştu. Şirket ihale sonrası İstanbul Park’ın 30 yıllığına yeni kiracısı olmuştu. Şirket sözcüsü Lale Cender, 6 Mayıs Pazartesi günü Habertürk’e yaptığı açıklamada yeni sözleşme için imzaların atıldığını belirterek, “Yarın pist ve arazisinin bize teslim edilmesi gerekir” demişti. İhale şartnamesine göre yeni kiracının sözleşme imzalandıktan sonraki 30 gün içerisinde F1 yönetimiyle 2026’da yarışın İstanbul’da yapılması için anlaşması gerekiyordu.

CEO İLE GÖRÜŞÜLDÜ 

Sürenin dolmasına kısa süre kala henüz bir anlaşma imzalanmazken Lale Cander, geçtiğimiz günlerde Motorsport Türkiye’ye yaptığı açıklamada, “Pistin bize teslim edilmesinin geciktiği her gün Formula 1’i de bizden uzaklaştırıyor. 2026 takvimi için çabalıyoruz fakat bu inanılmaz gasptan dolayı ilerlemekte zorlanıyoruz. Fakat artık bir hafta içerisinde bu sorunun çözüleceğine inanıyorum” dedi. Cender, ayrıca geçen hafta sonu düzenlenen İtalya’daki yarışta F1 CEO’su Domenicali ile bir görüşme de gerçekleştirdi. Pistin eski kiracısı Intercity’nin sahibi Vurak Ak ise, Hürriyet’in tahliye süreciyle ilgili görüş talebine yanıt vermezken, şirketin sosyal medya hesabından, “Yeni kiracı 6 Haziran 2024’e kadar F1 ile sözleşme imzalayamazsa ihale iptal edilmeli” açıklaması yapıldı.

 

Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.