Polonez Alfa Romeo Milano İtalyan hükümetini kızdırdı

Stellantis Grubu markalarından Alfa Romeo geçtiğimiz hafta ilk elektrikli modeli Milano‘yu tanıttı. Araç İtalya dışında banttan inen tek Alfa Romeo olmasıyla da dikkat çekti. Ama fırtına bu ilklerden gelmiyor. İtalya Sanayi Bakanı Adolfo Urso İtalya’da üretilmeyen İtalyan isimli ürünleri hedef alan bir yasaya atıfta bulundu. Bakan, Alfa Romeo’nun yeni Milano crossoverı Polonya’da üretme kararına tepki gösterdi ve Milano isimli İtalya’ya ait bir markanın anavatanı dışında üretilmesinin yasa dışı olduğunu söyledi.

Milano adının ömrü kısa sürdü

İtalyan Bakan, aslında İtalyanca olmayan “İtalyanca ses çıkaran” isimlere sahip ürünleri korumaya yönelik yasaları ihlal ettiğini ileri sürdü. Yasa Parmesan Peyniri gibi gıda ürünlerinin taklitini önlemeyi amaçlıyor.

Bakan Urso, “Milano adında bir otomobil Polonya’da üretilemez. Bu yasa, tüketiciyi yanıltıcı göstergeler veremeyeceğinizi öngörüyor. Yani Milano adında bir arabanın İtalya’da üretilmesi gerekiyor. Aksi takdirde, İtalyan yasalarına göre izin verilmeyen yanıltıcı bir gösterge verilmiş olur.”

Polonya’da üretilmesi 10 bin euro ucuzlattı

Yeni modelin lansmanında Stellantis CEO’su Carlos Tavares, Milano’nun hem ICE hem de EV versiyonlarını İtalya’nın aksine Polonya’da üretmenin, araç fiyatında 10.000 Avro’dan başlayan tasarruflar sağladığını söyledi.

Yeni modelin lansmanında konuşan Stellantis CEO’su Tavares, “İtalya’da üretilseydi, bir Milano’nun fiyatı 30.000 € yerine yaklaşık 40.000 €’dan  başlayacaktı, bu da onun pazardaki potansiyelini sınırlayacaktı” dedi.

İtalyan hükümeti ülkedeki otomobil üretimini artırmayı istiyor. Hükümet, Stellantis ile de görüştü. Otomobil üreticisi üretimi artırmaya yardımcı olmak için yerel sübvansiyonlar ve politika desteği için baskı yaptı ancak hükümet bu konuda açık sözlü olmadı. Buna rağmen Stellantis, İtalya’daki yıllık üretimi 750.000 adetten 1 milyon adede çıkarmayı taahhüt etti.

İtalya hükümeti, aralarında Tesla’nın da bulunduğu bir avuç otomobil üreticisiyle onları ülkede araç üretmeye ikna etmek için görüşmelere devam ediyor.

Stellantis, Urso’nun son açıklaması hakkında yorum yapmayı reddetti.

Alfa Milano hibrit ICE modeli 48 volt destekli turboşarjlı 1.2 litrelik benzinli motor ve küçük bir elektrik motoru kullanacak.

154 hp ve 237 hp’lik elektrikli versiyonları da satışa çıkacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.