Karayolları devi Scania’nın hikayesi nasıl başladı?

scania tır hikayesi

Tırlar, heybetli boyutlarıyla, yüksek motor sesleriyle ve otomobilin ötesindeki taşıma kapasitesiyle yolların babası sayılırlar. Şehir içlerinde az rastlarız, otoyollarda gördüğümüzde de “kamyon arkası” tabiriyle özdeşleştikleri için arkasına göz atar ve hızlıca yanından geçip gideriz. Bir ülkenin ya da firmanın yüklerini üstlenen dev araçlar, aslında ses yapsın diye açılan televizyon gibiler; arkada çalışırlar fakat pek de dikkat etmeyiz. Bu karayollarının çalışkan tır markalarından birisi de Scania ve hikayesi 2022 yılında tam 130.yaşına ayak bastı!

İşte köklü tarihinin temellerinde lojistik yatan Scania’nın 130 yıllık hikayesi:

Scania efsanesi, 1891’de Södertälje’de demiryolu vagonu üretimi için mühendis ve sanayici Philip Wersén ve köklü bir demir fabrikası olan Surahammars Bruk tarafından kuruldu. İsmi kısaca Vabis (Vagnfabriks Aktiebolaget i Södertelge) olarak bilinen bu şirket kısa süre sonra aynı zamanda otomobil ve kamyon da geliştirip üretime geçti.

Vabis’in 1902 tarihinde üretilen ilk kamyonu 1,5 ton yük taşıyabiliyor ve 12 km/s azami hıza çıkabiliyordu. 1905 yılına gelindiğinde de Scania’nın ilk endüstriyel motorunu Stockholm itfaiye teşkilatına teslim etti. Bu 24 beygirlik motor ise su pompasında kullanıldı.

İlk Dizel Motor

1923’te tasarlayarak ürettiği yeni bir dört silindirli motor ile ağır ticari araç sektöründe büyük ses getirirken, 1936 yılı Scania’nın ilk dizel motorunun yollara çıkış yılı oldu. Bu dizel motor sessizliğinin yanı sıra performans açısından da hayranlık uyandırdı.

1950’lerin sonuna gelindiğinde ise Scania-Vabis, 75 serisinin satışlarına başladı. Bu serinin satışı 1970’li yıllara kadar devam etti ve şirket bünyesinde tüm zamanların en uzun ömürlü modeli oldu.

Scania hikayesi 1960’dan günümüze kadar nasıl ilerledi?

  • 1960’lı yılların sonunda ise Scania bir efsane meydana getirdi. 350 beygir gücündeki V8 motorunun tanıtımını yaptı. V8 motoru çıkardığı muhteşem sesi ile büyük ilgi gördü.
  • 1980’de 2-serisi’ni ve 1988’de 3-serisi’ni tanıtan Scania, bir yıl sonra “Uluslararası Yılın Kamyonu” ödülünü alma başarısı gösterdi.
  • 1991 yılında ise Scania, 100. yılını 65 bin seyircinin izlediği ve Streamline tanıtımının da yapıldığı eşsiz bir gösteriyle kutladı.
  • 1993 yılında Scania Retarder piyasaya sürüldü ve bu başarı 4-serisi’nin tanıtılmasıyla devam etti. Yine birçok özelliğiyle sektöre öncülük yapan ve 1995’te üretilen 4-serisi 1996 yılında “Uluslararası Yılın Kamyonu” ödülün sahibi oldu.
  • 2000 yılından 1 milyonuncu aracını üreten Scania, 2004 yılında R serisinin tanıtımını yaparken hemen ardından 2010 yılında üretilen yeni V8 motoru ile 730 bg’lik motorun lansmanını gerçekleştirdi.
  • 2013 yılında ise yeni Streamline yıllar süren araştırma ve geliştirmenin sonucu ortaya çıktı. Yeni ürün gamı en son çevresel taleplere uygun olarak tasarlandı ve tanıtımı yapılan yeni Euro 6 motorlar sayesinde yüzde 8’e kadar yakıt tasarrufu sağlandı.
  • 2020 yılı Scania hikayesi için önemli bir dönemi temsil ediyor. Scania’nın V8 motor serisinde tanıtımını yaptığı 770 HP gücündeki motor; dünyanın ticari olarak üretilen en güçlü kamyon motoru olarak öne çıktı. Yeni V8 motor serisi ile birlikte sunulan yeni Opticruise şanzıman vasıtasıyla yüzde 6’ya varan yakıt tasarrufu da sağlandı.

Otonom Sürüşte ilk adım Scania’dan

2017 yılında ise Scania, geleceğin ağır ticari araç teknolojisini geliştirmedeki liderliğini bir adım daha öne taşıdı. Singapur limanında otonom sürüş teknolojisine sahip 4 adet Scania kamyon ile liman terminalleri arasında konteynır taşımacılığına başlandı.

İlk ticari elektrikli kamyon serisini tanıttı

Scania, sürdürülebilir ulaşım sistemine geçişte öncü olma hedefinde bir kilometre taşı olan ilk ticari elektrikli kamyon serisini 2020 yılında tanıttı. Son dönemde elektrikli araç teknolojisinin geliştirilmesinde önemli adımlar atan Scania, fosil içermeyen bir ticari taşıma sistemi elde etme amacıyla her yıl yeni elektrikli kamyonlar ve otobüsler piyasaya sürerek 2040’a kadar fosil yakıtı bırakmayı hedefini açıkladı.

Scania tır ve kamyonları için elektrik ve güneş enerjisini birleştiriyor

Hikayesi üzerinden anlaşılabileceği üzere Scania, güçlü bir görünümün arkasında verimliliğe, dayanıklılığa ve uzun çalışma süresine odaklanıyor. Sürdürülebilir taşımacılıkta geniş ve verimli motor seçenekleri, üstün konfor ve güvenlik donanımları, çözüm odaklı yaklaşımları ile sektörün öncüleri arasında yer alıyor.

Önceki İçerikHyundai 2022 modelleri ile çıtayı 4 milyonun üzerine çıkardı
Sonraki İçerik2022 MTV oranları için son karar: Yüzde 25 zamlandı!
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz