Kia Sportage ile 20 bin çıtasını 2022 de aşacak

Geçen yıl global satışlarda 8. marka olan ve yeni logosuyla 2030 yılı hedeflerini paylaşan Kia, bu vizyona bağlı olarak Türkiye hedeflerini açıkladı. 2022 sonuna kadar pazardaki ürün sayısını 12 modele taşıyacak olan Kia, Picanto’dan Sportage modeline kadar olan ürün serisine tam elektrikli modelleri de eklemeye hazırlanıyor. Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel, Avrupa’da 2022 Yılın Otomobili ödülünü kazanan elektrikli EV6 modelinin ilk parti siparişinin gemide olduğunu ve haziran ayında satışa sunulacağı söyledi.

Kia’nın yeni sloganı Movement That Inspires’dan esinlenerek oluşturulan İlham Veren Yolculuk etkinliğinde markanın hedeflerini açıklayan Ağyel; “Plan S stratejisi kapsamında başlayan kurumsal dönüşüm logo, tüm model serileri ve aynı zamanda bayilerin değişimini de kapsıyor. Geçen yılın son çeyreğinden itibaren yeni logolu araçlarımız Türkiye yollarında görünmeye başladı. Bayilerimizi yenileme ve yapılandırma süreci devam ediyor. Kia’nın hedefleri doğrultusunda 2023 yılının sonuna kadar tüm bayilerimiz de bu değişim sürecini tamamlamış olacak.” dedi.

Kia’nın 2027 yılına kadar 14 elektrikli model geliştireceğini belirten Ağyel, “EV6 ve yeni Niro EV bu strateji doğrultusunda geliştirilen iki yeni model. 2 modelimizi pilot bayilerimizde satışa sunacağız. Bu yıl 300 adetlik elektrikli araç satış hedefimiz var. Kia’nın dönüşümünü görmek açısından önemli modeller bunlar.” ifadelerini kullandı.kia sportage 2022

1.6 litrelik 230 HP Kia Sportage Hybrid 2022 yolda

Kia Türkiye’de Şubat ayında 5. nesil Sportage modeli ile başlattığı yeni model lansmanlarını 1.6 litrelik hybrid motora sahip Sorento ve yenilenen Cerato ile sürdürüyor. Satışa sunulan bu 2 modele Haziran ayında Sportage Hybrid modeli de eklenecek. Takvimi açıklanan bir diğer model ise yılın 3. çeyreğinde satışa çıkacak olan elektrikli Niro olacak.

Hibrit destekli 2022 Kia Sportage Türkiye fiyatı ve özellikleri ne?

Can Ağyel, tedarik, üretim ve döviz kuru kaynaklı konuların tüm sektörü etkilemeye devam ettiğini belirterek; arz talep dengesizliğinin devam ettiğini söyledi. Markanın 2022 satış hedefinin 20 bin araç ve yüzde 2.7 pazar payı olduğunu açıklayan Ağyel; şunları dile getirdi: “2019 yılında 6.342 adetlik satışla yüzde 1.32 pazar payına sahip olan Kia, 2020’de 15.447 adetle yüzde 2 pazar payına, geçen yıl ise 16.583 adetle yüzde 2.25 pazar payına ulaştı. Picanto ile A sınıfını büyüttük. Rio ve Stonic satışlarımız da iyi. Kia’nın amiral gemisi Sportage modelinin beşinci nesli ve -bir dönemin lideri- Sorento ile pazar payımızı arttıracağız.”

Elektrikli Kia EV6, tek bir şarjla 506 kilometreye kadar sürüş menziline ulaşabiliyor. Avrupa’da kullanılan gelişmiş 800V şarj teknolojisi, sürücünün sadece 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj edebilmesine olanak tanıyor. GT-Line 4×4 versiyonlu ilk siparişler Güney Kore’den yola çıktı, Mayıs ayında Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.  

Leave A Reply

Your email address will not be published.