Kia geri kalmadı, Niro EV Konsept ile geleceği gösterdi

Dünya, dizel mi benzinli mi tartışmalarını bir yana bırakarak, otonom, fuel cell gibi yeni kaynakları geliştirmeye devam ediyor. ABD’nin Los Angeles şehrinde açılan CES Teknoloji Fuarı’nda yapay zeka, robotlar, cloud sistemleri kadar otomobil ile teknolojinin buluştuğu yenilikler de ön planda. Toyota, Hyundai, Mercedes CES Fuarı’nda birbiriden ilgi çekici yeni dönem araçlarını ilk kez sergilediler. Bugün kullandığımız araçların yaratıcısı markaların bir kaç yıl içinde neler yapabileceklerini gösteren bu aralar, hakikaten dikkat çekici. Bu araçlar o kadar çekici görünüyorlar ki belki de bugün kullandığımız araçların yüzüne bile bakılmayacak. Teknolojinin ilk uluslararası gösterisinde Kia’nın vitrininde Kia Niro EV Consept adlı araç bulunuyor. Bütün yenilikler bu aracın üzerinde ve kokpitinde test edilebiliyor. HMI sistemi için Kia, Amazon ile işbirliği yaptı. İşte detaylar, geleceği merak edenler için…

4. nesil otonom sistem ile arac bindiğinizde vereceğiniz komut, sizin gideceğiniz noktaya kadar bir daha elinizi herhangi bir sürüş sistemine sürmenize gerek bırakmayacak özellikler içerecek.

Araçlar birbiriyle konuşacak

KIA, 2018 CES (Tüketici Elektroniği Fuarı)’te otonom sürüş, mobilite ve Eko/Elektrik teknolojilerini tanıtarak birbiriyle haberleşme sistemlerinin geleceğini göstermek istiyor. Kia bu teknolojileri 2030 yılına kadar tüm modellerine uygulamayı planlıyor.

7 yılda 16 teknolojik model çıkaracak

Öncelikle hatırlatalım, Kia, 2025 yılına kadar yani 7 yıl içinde tam 16 yeni modelini hibrit, elektrikli ve fuel cell deline hidrojen yakıtlı olarak piyasaya çıkaracak. İlk hidrojenli seri üretim modelini de 2020 yılında tanıtacak.

Araçların yeni sistemleri için 5G çok önemli.

4. nesil Otonom Kia’lar 2021’e yollarda

2021 yılına kadar 4. seviye otonom araçlarını satışa çıkarmaya hazırlanan Kia, 2017 yılında Kore’de tanıttığı WiBLE adındaki araç paylaşım sistemini, 2018 yılında Avrupa’da uygulamaya koyacak.

KIA, ACE adını verdiği önümüzdeki yıllarda hayata geçireceklerini Otonom sürüş (Autonomous), Bağlanabilirlik (Connected) ve Eko/Elektrik (Eco/Electric) olmak üzere üç temel kavrama dayandırıyor.

Bu kavramlar için neler yaptığını ABD’de gösteren Kia,

  • 2021 yılına kadar otonom sürüş özellikii araç çıkaracak.
  • 2030 yılına kadar tüm araçlarının birbirine ve uyumlu diğer araçlara ve cihazlara bağlanabilirliğini
  • 2025 yılına kadar da hibrit,elektrikli ve hidrojenli araçlarını yolara çıkaraka, tüm araçlarını bu teknolojilerle uyumlu hale getirecek.

2019 yılı itibariyle otonom sürüş teknolojilerine yönelik kalabalık bir test filosunu yollara çıkarmayı planlayan KIA, 2021 yılı itibariyle pilot bölgelerden başlayarak 4. seviye otonom sürüş özelliğine sahip araçları ticarileştirmeyi hedefliyor.

Kia’nın başrolünde Niro EV Consept var

KIA, bu sistemlerin vücut bulduğu ilk araçlarından biri olan Niro EV Concept’i CES Fuarı’nda vitrine çıkardı. SUV tasarımıyla yüksek verimlilik seviyesine sahip gelişmiş bataryalı ve elektromotorlu teknik yapıyı harmanlayan Kia Niro EV Concept, markanın elektrikli araç yolculuğunun bir sonraki adımını temsil ediyor.

Yüzde 100 elektrikli Niro EV nasıl bir SUV?

Kore’deki tasarım stüdyolarında geliştirilen tam elektrikli kompakt SUV Niro EV Concept, aerodinamik verimliliği yüksek gövdesiyle dikkat çekiyor. Bu yüksek gövde yapısı aracın altındaki ve yüzeyindeki hava akışını optimize ederken, Kia’nın imzası “kaplan burun ön ızgara” motoru soğutma işlevini yerine getirmek zorunda olmadığından, yerini zarif ve estetik bir ön panele bırakıyor.

Ön paneli, ince ve dinamik tasarımlı farlar çevreliyor. Güncel KIA Niro’dan izler taşıyan profil, yüksek omuz çizgisi ve geniş C sütunu ile güncel bir crossover görünümünü koruyor.

Niro EV Concept’te, KIA’nın yakın gelecekteki elektrikli araçlarında da yerini alacak yeni nesil elektromotorlu teknik yapı kullanılıyor. 64 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryalarla beslenen elektromotor 150 kW güç üretirken, 383 km elektrikli menzile ulaşabiliyor.

Yeni nesil gelişmiş elektrikli teknik yapı Niro EV Concept, Aktif Yaya Uyarı Sistemi (Active Pedestrian Warning System-ARWS) de dahil olmak üzere, yenilikçi güvenlik teknolojileri ile dikkat çekiyor. Ön kamera, nesne algılama sistemi ve ön hoparlörleri bir arada kullanan sistem; yoldan karşıya geçen bir yaya veya bisikletli algılaması halinde ön hoparlörleri devreye sokarak, yaya veya bisikletliyi yaklaşmakta olan araçla ilgili olarak uyarıyor.

5G ile araç içi teknolojilere yeni kapı açılacak

Geçtiğimiz yıl Barcelona’da düzenlenen CES Fuarı’nda 5G teknolojisinin önemi konuşulmuştu. Şu anda belli bölgelerde test aşamasında olan 5G teknolojisi uygulamaya geçip, yaygınlaştığında iletişim şimdiye göre çok daha hızlanacak.

5G teknolojisinin neler yapabileceğini de L.A. CES Fuarı’nda konsept aracında sergileyen Kia HMI (insan Makine Arayüzü) sistemini test ettiriyor.

Sistemi Amazon ile birlikte geliştirdi

Bu yenilikçi arayüz, bilgi ve eğlence sistemiyle iklimlendirme sistemini direksiyon üzerinde bulunan özel bir yüzey üzerinden kumanda etme imkanı sunuyor. Sürücü bu alan üzerinde sürükleme ve tıklama yöntemiyle tüm fonksiyonları ellerini direksiyondan ayırmadan gerçekleştirebiliyor. Tüm fonksiyonlar ve uygulanan adımlar merkezi bilgi ekranı üzerinden sürücüye gösteriliyor. Geleneksel sistemlerle kıyaslandığında sürücü ile otomobil arasında daha iyi bir etkileşim kurma imkanı sunan HMI, sürücünün aracıyla bütünleşmesine imkan tanıyor. Sistemde kullanılan yüz ve ses tanıma teknolojisi Amazon Web Services (AWS) ile birlikte geliştirilirken, sistem Amazon Recognition ve Amazon Polly teknolojileri tarafından tamamlanıyor.

5G ile LA-Seul bağlandı

İkinci kokpit, Las Vegas ile Seul arasında gerçek zamanlı bir bağlantı kuran dünyanın ilk araç içi 5G bağlantısını sergileyerek; Niro EV Concept’teki ön ve arka koltuk yolcularına yönelik, bağımsız sesli komut teknolojisini deneyimletme imkanı veriyor. Sistem, araç içerisindeki her bir yolcunun diğer yolcuyu rahatsız etmeden kendi müziğini dinleme imkanı da sağlıyor.

Bu da Hyundai’nin hidrojenli otomobili

Nexo: Hyundai’nin yeni hidrojenli CUV’u

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.