Kiralama serbest: Hafif ticari araç satışı yüzde 40 artabilir

Filo kiralama sektörünün lider şirketi Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, şirketlerin hafif ticari araç kiralamasının önünün açılmasını değerlendirdi. Ak, 31 Aralık 2018’de Karayolu Taşıma Yönetmeliği‘nde yapılan düzenleme ile özellikle hafif ticari araç satışında önemli artışlar olabileceğini öngördü.

Ak, değişikliğin kiralama sektörünü bu yıl yüzde 20-30 oranında bir büyüme etkisi gösterebileceğini ifade ederek, şunları söyledi: “Bunun yanında öz mallarını satıp sermayesini güçlendirmek isteyen işletmeleri de düşünürsek buradan da yüzde 15’lik bir artış daha gelebilir. Böylelikle hafif ticari otomobil pazarında yüzde 40’lara varan yükseliş beklenebilir.”

Ticari araçta yerliler avantajlı

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, bu düzenlemeyi birkaç yıldır beklediklerini ifade ederek, Made in Turkey araçlara yarayacağına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Hafif ticari araç üretim üssü konumunda olan ülkemizde pazar, 2018 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 42,3 azalarak 134 bin 616 adede gerilemişti. Yeni yönetmelikle birlikte Türkiye’de üretilen ve yerlilik oranı en yüksek hafif ticari araçlar en çok tercih edilen araçlar olacaktır. Bu durum; çok azalmış olan ticari araç satışlarının 2019 yılında artması için önemli bir doping etkisi yapacaktır”.

Şirket araçlarının sayısı 3.5 milyon

Bugün Türkiye’de trafiğe kayıtlı 23 milyona yakın araçtan sadece 3,5 milyonunun şirketler tarafından kullanılıyor. Bu araçların büyük bir kısmının özsermaye ile alındıklarına dikkat çeken Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak , şunları söyledi:

“2008 yılında getirilen düzenlemeyle özellikle KOBİ’ler araçlarını öz sermayeleri ile araç aldılar. Araçlarını kredi kullanarak satın aldıklarından hem yüksek faizle karşılaştılar hem de ile kredi limitlerini de bu iş için doldurdular. 31 Aralık 2018’de yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ile artık küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) de ihtiyaçları olan ticari ve hafif ticari araçları filo kiralama yöntemiyle bünyelerine katabilecekler. Böylelikle artık peşin ödeme ile araç almayı tercih etmeyen KOBİ’lerin sermayeleri güçlenecek. Kiralama yapmaları durumunda kredi faizlerinden etkilenmeyecekler ve araç için de kredi limitlerini doldurmayıp, işlerine odaklanabilecekler”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.