Koç’un 1.4 milyar liralık açılış davetini geri çevirmedi

5 yılda 1.6 milyar dolarlık yatırıma imza atan Ford Otosan, fabrikalarını üçledi. Şirket, Gölcük ve Eskişehir'den sonra Yeniköy'de dev bir fabrika kurdu. Yeniköy tesisinde 371 milyon eurosu Ford Otosan, 116 milyon eurosu yan sanayi olmak üzere toplam 487 milyon euroluk (1.4 milyar lira) yatırımla hayat bulan yeni hafif ticari araç modeli Courier üretilecek.

Ford Otosan'ın yeni fabrikasının açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirecek.

Yeniköy fabrikasının açılışı için Başbakan'ı davet eden Ford Otosan üst yönetimi olumlu cevap aldı. Daha önce açılışı 23 Mayıs tarihinde yapmayı planlayan şirket Erdoğan'ın programına uyarak töreni 22 Mayıs tarihine çekti.

Törene Ford Motor Company'nin Başkanı Bill Ford, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Koç Holding CEO'su Turgay Durak, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kurdet Önen ile yöneticiler katılacak. Başbakan Erdoğan, fabrikanın açılış törenine katılarak, Koç Ailesi'nin 1.4 milyar liralık açılış davetini geri çevirmemiş olacak.

Hatırlanacağı üzere, Gezi olaylarının ardından Başbakan ile Koç arasında soğuk rüzgarlar esmişti.

Mustafa Koç ve Ali Koç, 3 Mart tarihinde Başbakan Tayyip Erdoğan'ı Yeniköy fabrikasının açılışına davet etmişti. Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili olarak şunları açıklamıştı:

"Randevu talebi Ali Bey'den gelince konunun Fenerbahçe ile ilgili olduğunu düşündük. Tabii burada Mustafa Bey ile ilgili konuda olunca ben ikisiyle de görüştüm. Sadece yapacakları yatırımlar konusunda konuşmalar yaptık. Ağırlıklı olarak Kocaeli Yeniköy'deki yatırımlarını konuştuk. Oraya 450-500 milyon dolar gibi büyük bir yatırımları var, o konuda çok konuştuk. Benim de ısrarla açılışta olmam için davet ettiler. Eğer gidemezsem hükümeti temsilen bakanların olmasını arzu ettiklerini söylediler. Ford'un başkanı da gelecekmiş, onla da görüşmem için randevu istediler bende olumlu yaklaştım."

 

Yeni Courier 46 ülkeye ihraç edilecek

Tamamen Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirilen Ford'un yeni hafif ticari aracı Tourneo Courier ve Transit Courier, yollara çıktı.

Toplam 487 milyon euro yatırımla ortaya çıkan Courier, 46 ülkeye ihraç edilecek. Yılda 110 bin araçlık Yeniköy fabrikasının devreye girmesiyle Ford Otosan'ın üretim kapasitesi 415 bine ulaştı. 2014'te 50 bin adet Courier üretmeyi hedefleyen Ford Otosan, iç pazarda segmentinde yüzde 30 pay almayı hedefliyor. İhracat  pazarlarını artırmak isteyen marka Kuzey ve Güney Amerika için de çalışmalar yapıyor. 

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yatırım, üretim, satış ve ihracatlarıyla Türkiye'nin ticari gücü haline geldiklerini belirterek Courier modeliyle Ford'un yeni ticari araç ürün gamını tamamladıklarını belirtti.

Yenigün, "Bir ürünün üretilmesi için gereken 4 unsurun tamamını Ford Otosan olarak biz yaptık ve hem Ford bünyesinde hem de Türkiye'de bir ilke imza attık. Ford'un ilk çeyrekte Avrupa ticari araç pazarında elde ettiği yüzde 10.4'lük pay son 16 yılın rekoru oldu. Rekor yenilenen ürün gamının başarısını gösteriyor. Courier ile yepyeni bir sınıfa adım atan markamız bu başarıyı 2017'de 3.2 milyon adede çıkması öngörülen Avrupa ticari araç pazarında daha da yükseltecek" diye konuştu.

 

Aya 2 kez gidip, geldi

Ford'un B platformundaki ilk hafif ticari aracını geliştirdiklerini söyleyen Haydar Yenigün, 40 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Courier projesine 490 mühendisin emek verdiğini söyledi.

Yenigün, "16 ülkede 3 bin 800 test yapılan aracımızda 175 prototip çalışması yaptık. Güvenlik ve araç dinamiği için milyonlarca kilometre sürüş gerçekleştirdik. Bu testlerle 2 kez aya gidip gelecek kadar yol kat ettik" dedi.

 

Yeni Courier 100 km'de 3.7 litre harcıyor

Tourneo Courier ve Transit Courier 3 farklı gövde tipi ve 2 dizel motor seçeneğiyle, 36 bin 700 bin TL'den  başlayan fiyatlarla satılacak.

Araçta 1.5 lt 75 beygir ve 1.6 lt 95 beygirlik dizel motorlar yer alıyor. 100 km'de ortalama 3.7 lt ile sınıfının en düşük yakıt tüketimi ve 2.6 metreküplük rekabetçi yükleme kapasitesi sunan Courier'de 5 inçlik navigasyon ve geri görüş kamerası ekranı, start-stop sistemi, Akıllı Cihaz İstasyonu ve ayarlanabilir bagaj örtüsü gibi donanımlar yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.