Komşuda Ford binek üretimi bitiyor: Kötü ekonomi ve değersiz Ruble ipi çekti

Günün ilginç haberlerinden birine Ford özne oldu. Komşu Rusya’da Ford artık binek otomobili üretmeyecek. Bloomberg Haber Ajansı ve Autonews kaynaklı habere göre Amerikan şirketin Rusya’daki ortaklığı Ford Sollers, hafif ticari araçlara odaklanmak istiyor. Bu nedenle Rus binek otomobil pazarından çıkıp, iki montaj fabrikasını ve bir motor fabrikasını kapatacak.

Rusya’daki Ford şirketi Sollers şu anda Ford tarafından yönetiliyor. Kaynaklara göre Ford bu kararı için açıklamayı da yaptı.

Binek araç üretimi 2019 Haziran ayının sonunda bitecek. Naberezhnye Chelny ve St. Petersburg şehirlerindeki iki montaj tesisi ile Elabug’daki bir motor fabrikasının kapatılması dile getirildi.

Rusya’da üretilen Ford modelleri hangileri:

Petersburg fabrikasında Focus ve Mondeo modelleri banttan çıkıyor. Naberezhnye Chelny ise Fiesta ve Ecosport crossover üretimine ev sahipliği yapıyor.

Ford’un Transit üretimi yaptığı Elabug’daki montaj tesisi ise yoluna devam edecek. Uzman araştırma firması Autostat ‘a göre, Transit Rusya’ da en çok satan yabancı minibüs modeli olmaya devam ediyor.

Rusya’da inek otomobil üretmeyecek.

İşçi tazminatları 500 milyon dolar tutabilir

Ford, ayrıntı vermeden kapanma operasyonlarının “önemli” iş kayıplarına yol açacağını söyledi. Bir rapora göre Ford, çalışanların 500 milyon dolar tutarında tazminat davası açacağını hesaplıyor.

Ford bu dönemde Fransa’daki bir fabrikasını da kapatıyor ve Almanya ve İngiltere’de de toplu işçi çıkarmaları yapıyor.

Ford, St Petersburg tesisini 2002 yılında kurmuştu. BU yatırım Rusya’daki ilk uluslararası otomotiv yatırımı olmasıyla önemliydi. 2011’de ise Ford ve Sollers’in her birinin yüzde 50 hisseye sahip olduğu Ford Sollers ortaklığını oluşturmuştu.

Kötü ekonomi ve değersiz Ruble işi bitirdi

Ford’un Rusya’daki bu macerasında yolun sonu göründü. Rusya otomotiv satışları 2012’de çıktığı 3 milyon adetlerdeki zirveden sonra kabaca yarı yarıya küçüldü. Bu dönemde Rus ekonomisi zayıfladı ve ruble değer kaybetti.

Ford’un Rusya’da binek otomobil satışına son verme kararı, Batı’nın Rus piyasasına mesajı olarak da değerlendiriliyor. ayrıca dünya otomotiv devleri Rusya otomotiv pazarını potansiyel büyüme pazarları arasından çıkarmalarına da yol açabilir.

Ford, geçen yıl Rusya’da 53.234 araç sattı. 2012’de satışlar 131 bine çok yakında. araçtan düştü. Bu yıl Rusya otomotiv pazarında yüzde 3,6 gibi bir artış öngörülüyor.

Ford, komşudaki otomotiv pazarını şöyle değerlendiriyor: “Rusya binek araç pazarı, son yıllarda beklenenden daha yavaş toparlanma ve daha düşük fiyatlı binek araç segmentlerine geçişle birlikte önemli bir baskı altında kaldı.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.