Lastik devinden 115 milyon dolarlık yeni yatırım

Pirelli Grubu içerisinden doğan endüstriyel lastik şirketi Prometeon Lastik Grubu, Türkiye’de 115 milyon dolarlık yeni yatırım yapıyor. İzmit’te bulunan fabrikanın kapasiteni yüzde 75 arttıracak olan yatırım 2020 yılında tamamlandığında; şirketin ihracat tutarı da 125 milyon dolardan 250 milyon dolara çıkacak. Yeni yatırımla birlikte 2 bin olan çalışan sayısı 2 bin 150’ye ulaşacak.

Pirelli marka kamyon, otobüs, tarım ve OTR lastiklerinin lisanslı üreticisi olan Prometeon Lastik Grubu; Türkiye’nin ilk lastik fabrikası olarak 60 yıl önce kurulan İzmit’teki tesisinde ileri teknolojileri uygulamak için harekete geçiyor. Prometeon Lastik Grubu Operasyonlardan Sorumlu Dünya Başkanı Gregorio Borgo; ve Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya, Kafkaslar CEO’su Alp Günvaran yatırım açıklamalarını yapan isimler oldu.

Pazarın yüzde 20’si

1.9 milyon adetlik büyüklüğe sahip Türkiye kamyon lastik pazarında yüzde 20 pazar payına sahip olan Grup; İzmit’i İtalya Milano ve Brezilya ile birlikte 3 Arge merkezinden biri olarak değerlendiriyor. Yıllık 1 milyon adet üretim kapasitesi bulunan fabrikada üretim artışı ile birlikte Grubun dünya üretimi içindeki oran da yüzde 20’den yüzde 30’a çıkacak. Prometeon Lastik Grubu, üretiminde ağırlıklı pazar Avrupa Birliği yenileme pazarı olurken, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri ile Rusya da ihracat pazarları arasında bulunuyor. İç pazarda da yine ihracatta olduğu gibi yenileme pazarı OEM pazardan daha büyük pay sahibi.

 

Alp Günvaran ve Gregorio Borgo

Prometeon Lastik Grubu Operasyonlardan Sorumlu Dünya Başkanı Gregorio Borgo, “Türkiye, hem orijinal ekipman hem de yeni lastik üretiminde Avrupa için ‘premium’ bir tesis. Bu yeni yatırım, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinin gelecekteki büyüme trendine de katkı sunacak olan üretim kapasitesi artışını sağlayacak” dedi.

Prometeon Lastik Grubu’nun Türkiye’de kurulan ilk lastik fabrikasını yönettiğine, Türkiye’de 60 yıla yakın Pirelli mirası ile çok ciddi bir know-how’a sahip olduğuna dikkat çeken Borgo şunları kaydetti; “Prometeon Türkiye, Grup içinde önemli bir yönetim, üretim ve yetenek merkezi. Türkiye dünyadaki 4 ana bölgemizden biri olan Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin ve bu bölge içindeki 75 ülkenin yönetim üssü. Prometeon Lastik Grubu’nun yıllık toplam cirosunun yaklaşık 3’te biri Prometeon Türkiye ofisi tarafından yönetilen bölgede gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ürettiğimiz lastiklerin %50’sinden fazlası ihraç ediliyor.”

Dünyadaki 4 tesisten biri

Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya, Kafkaslar CEO’su Alp Günvaran ise şu değerlendirmelerde bulundu: “1960 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk lastik fabrikası ve ilk lastiği üreten tesisi olarak pek çok ilkle faaliyetlerini sürdüren İzmit fabrikamız, bugün neredeyse 1 milyona yakın yıllık üretim kapasitesiyle Türkiye’ye mühendislik gücü ve önemli bir ihracat katkısı sunmaya devam ediyor. Yeni yatırımla endüstriyel lastik grubunda Avrupa’nın en büyük tedarikçilerinden biri olan Türkiye’nin konumunu daha da güçlendireceğiz. İzmit’teki tesisimiz, dünyadaki 4 üretim tesisimizden biri konumunda. Ayrıca, Türkiye lastik sektöründe Ar-Ge sertifikası almış ilk tesis olarak, lastik sektörüne global ölçekte katkı sunmaya devam ediyor.”

Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi konumunda olan Türkiye, Avrupa pazarları için otobüs lastiği üretiminde liderliğini sürdürüyor. Bugün, Avrupa’daki yük taşımacılığının yaklaşık yüzde 70’i karayolu ile yapılırken Türkiye’de bu oran yüzde 85 seviyelerinde bulunuyor. Buna paralel olarak da Türkiye ağır vasıta pazarı ve lastik pazarı hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Prometeon Türkiye ise Türkiye’de ağır vasıta araç üretimi yapan şirketlerin ana tedarikçilerinden biri olmayı sürdürüyor. Türkiye’de üretilen her 5 ağır ticari araçtan 1’i de İzmit fabrikasında üretilen Pirelli marka ticari lastikleri kullanmaya devam ediyor.

İzmit’teki üretim tesisinde 10 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Prometeon Türkiye Ar-Ge Merkezi de grubun en ileri teknoloji lastikleri üretmesinde önemli bir itici güç olarak, hem Türkiye hem de diğer ülkeler için yılda 7000 civarında test amaçlı prototip lastik üretimi gerçekleştiriyor.

Prometeon Lastik Grubu, Mart 2017’ye kadar Pirelli Grubu’nun bir parçasıydı. O tarihten bu yana Prometeon ve Pirelli, iki ayrı şirket olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.