Lastikte ‘hazım’ yılı

Türkiye'de otomobil lastik satışları 2014 yılında 20 milyon adet olarak gerçekleşti. Pazar yüzde 1.5 küçülme kaydederken, bu yıl ise hedefler ‘büyüme’ olarak belirlendi. 

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bayman, son 10 yılda yüzde 50’nin üzerinde büyüyerek önemli bir ivme kazanan sektörün; son birkaç yılda yaşanan zorluklara rağmen uzun vadede büyümeye devam ettiğini kaydetti.

Dünya lastik pazarının büyümeye devam ettiğini, 2014 yılında tüm dünyada 1.7 milyar adet lastiğin satıldığını, pazarın bir önceki yıla göre yüzde 4.5 artış gösterdiğini kaydeden Bayman, global büyümedeki en büyük payın gelişmekte olan ülkeler olduğunu kaydetti. Bayman, Çin’de yüzde 9, Hindistan’da yüzde 6.5 ile büyümenin hızlı seyrettiğini söyledi.

Son yıllarda küçülme gösteren Avrupa pazarının 2014 yılını yüzde 2 büyümeyle tamamladığını ifade eden Bayman, Avrupa’da satılan lastik miktarının ise 206 milyon adet olarak gerçekleştiğini belirtti.

Bayman, Türkiye pazarındaki gelişmeleri ise şöyle anlattı: “Türkiye’ye baktığımızda, maalesef sindirme senesi adını verdiğimiz bir yıl geçirdik. 2014 yılında 20 milyon adet lastik satıldı. Toplam pazar önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 1.5  civarında daralırken, ticari lastik pazarında bu daralma yüzde 7 civarında oldu. Sindirme döneminin ardından genelde hızlı büyüme beklentisi olmasına rağmen 2015’de lastik pazarı için yüzde 3 civarında büyüme öngörüyoruz” dedi.

Yatırımlara devam                                          

2014 yılında 1.127 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden Bayman, 2015’in Ocak ayında ise 2014 yılının aynı ayına göre yüzde 26 azalan lastik ihracatının 101 milyon dolardan 75 milyon dolara gerilediğine dikkat çekti.

Sektörde yatırımların devam ettiğini belirten Bayman “Mevcut fabrikalarımızın üretim kapasitelerini artırmaya ve teknolojik yeniliklere yönelik yatırımlar yapmaya devam ettikleri gözlemleniyor. Pazarın yeni aktörlerinden Sumitomo’nun 2016 yılında yerli ortağıyla birlikte Çankırı’da üretime başlaması bekleniyor; Brisa’nın ikinci fabrikası ise Aksaray’da kuruluyor. Macaristan’daki üretim tesisini büyüten Hankook firmasının Türkiye’ye ithalatını artırması da beklentiler arasında” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.