Bu otomobilin sınırı yok – Lexus LF-1 Limitless Konsept

2018 Detroit Otomobil Fuarı , markaların başta Amerika olmak üzere önümüzdeki yıllarda dünya yollarına çıkarmayı planladığı yeniliklerle devam ediyor. Otomotivin kalbi sayılan Detroit’teki gösterinin bir yandan geleceği tartışılıyor ama bir yandan da yenilikler, yeni teknolojiler, önemli açıklamalar halen buradan paylaşılıyor. Bu yılki fuarda önemli adımlardan birini de Japon otomotiv devi attı.
Yıllık otomobil satışları 10 milyon adetlerde olan Toyota’nın Mercedes ve BMW gibi premium markaların karşısına 1979 yılında çıkardığı özel markası Lexus, yeni Crossover modeli olan LF-1 Limitless modelini ilk kez Amerika’da sergilemeye başladı.
Otomobil meraklıları ve yakın takipçilerinin bildiği gibi superspor sınıfındaki Lexus LFA modeli ile Ferrari’ye de meydan okumuştu. Şimdi de bu konsept ile crossover sınıfının patronlarına sağlam bir mesaj veriyor.
5014 mm uzunluk, alçak tavan çizgisi ve 22 inçlik jantlarının yanında Lexus’a özel ön panjur tasarımı ile fark yaratmayı hedefliyor.
Henüz motor ve güç detayları belli olmasa da arkadan itişli ve sürücü odaklı bir Lexus söz konusu.
Arka koltuktaki yolculara özel oldukça geniş diz mesafesi ve çok fazla konfor öğesinin araca konumlandırılması planlanıyor. Bu sayede bu “zengin Toyota’sı” LF-1 için premium sınıftaki yerinin sağlamlaştırılması hedefleniyor.
Hemen belirtelim. Elektrikli ve otonom otomobiller konusunda Lexus mühendisleri de hazırlanıyor. Belki bu çalışmalar Toyota’ya da aktarılacak veya Toyota mühendislik biriminin devasa bütçesi ila ortaya çıkanlar Lexus’a aktarılacak. Her ne tür bir ilişki olursa olsun 2025 yılında Lexus modellerinin tamamında elektrikli motorların olacağı belirtiliyor. LF-1 için de hibrid motor görev alacak ve bunlara ek olarak tam otonom sürüş kabiliyeti de araçta bulunacak.
Japonların lükse yaklaşımını yansıtıyor Lexus. Rakipleri ile teknoloji ve tasarım savaşında başarısı merak konusu olsa da Detroit fuarındaki 2018 Detroit Otomobil Fuarı ‘ndaki konsept LF-1 gövde çizgileri ile yeni bir tasarım anlayışının öncüsü olabilir gibi duruyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.