Lüks sınıfta gaza bastı

 

 

OTOMOBİL satışlarında ilk beş aydaki yüzde 24'lük düşüşe karşın lüks segmentte 'hasarsızlık' durumu devam ediyor.

Premium segmentte 5 aylık dönemde toplam satışlar yüzde 2.5 artarak 20 bin 500 adede yükseldi. Bu sınıfın iddialı markalarından Volvo ise yüzde 7.5 oranında artış yakalayarak 1.954 adetlik satışa ulaştı. Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Greg Maruszewski, premium segmentin toplam pazarın aksine stabil bir çizgi çizdiğini belirtti.

 

Maruszewski "Volvo Car Türkiye olarak 2014 yılını geçen sene satış adedimiz olan 5 bin 21 adedin yüzde 10 üzerinde yaklaşık 5 bin 500 adetle bitirmeyi hedefliyoruz" dedi.

 

S60, XC60 ve S80 modellerinde kullanılmaya başlanan dizel, 2.0 litre, 181 hp, 8 ileri otomatik şanzımanlı motorun tanımında konuşan Maruzewski, bu yıl yakaladıkları yüzde 7.5 oranındaki artışın premium segmentteki pazar paylarını pozitif olarak etkilediğini belirterek "Geçen sene yüzde 7.8 olan Volvo’nun payı bu yıl yüzde 9.5 seviyesine geldi" diye konuştu.

 

TL fiyatlara devam

Premium segmentin toplam pazar içindeki payının 2013 yılında yaklaşık yüzde 9 olduğunu vurgulayan Maruszewski, şu bilgileri verdi:

 

"Bu sene bu oran yüzde 11’ler seviyesinde, ancak hala birçok Avrupa pazarının gerisinde. Yani diğer bir deyişle premium pazar için daha yüksek potansiyel söz konusu. Bu potansiyeli gerçeğe dönüştürmek konusunda düşük vergi dilimindeki motorlara sahip modeller büyük öneme sahip. Düşük vergi dilimi ile fiyatlar müşteri nezdinde oldukça çekici hale gelebiliyor." Volvo Car Türkiye olarak TL fiyat listesi uygulamaya yaklaşık 2 yıl önce başladıklarını ve bunu yapan ilk premium marka olduklarını hatırlatan Maruszewski "Bu aslında bizim müşteri odaklı hizmet anlayışımızın bir yansıması. Müşterilerin kendi para birimlerinde bir fiyat listesi görmek istediklerine inanıyoruz, bu nedenle TL fiyatlarımızı değiştirme planımız bulunmuyor" dedi.

 

 

Satışların yüzde 70'i S60

VOLVO'NUN en çok satan modelinin S60 olduğuna dikkat çeken Maruszewski "Toplam Volvo satışlarının neredeyse yüzde 70’lik kısmını oluşturuyor.

S60’ın bu başarısı segmentindeki premium markalar içinde öne çıkıyor" dedi.  İlk 5 ayda S60 modelinin kendi segmentinde en çok satan ikinci model olduğunu dile getiren Maruszewski "S60’ı V40 ve V40 Cross Country modelleri takip ediyor. V40’lardan sonra ise en çok satan modelimiz XC60" diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.