Mazda’dan yeni kompakt HB: KAI Concept’in rontgeni

45. kez kapılarını açan Tokyo Motor Show, Hiroşima merkezli Japon otomotiv devi Mazda’nın yeni dönem teknoloji ve modellerini sergilediği, önemli bir “Show’a ev sahipliği yaptı.

Yeni Vision Coupe ile yeni SkyActiv -X motorunun yanı sıra kompakt otomobilinin yeni jenerasyonunun habercisi KAI Conscept modelini içi ve dışıyla dünya otomobil meraklılarının önüne çıkardı.

Mazda KAI Konsept önce Tokyo’da sahneye çıktı. Yeni kompakt hb’e ilgi büyük oldu.

Trafikteki Mazda3 modelinin yeni nesli olarak önümüzdeki yıllarda seri üretime uygun hale getirilerek yola çıkması mümkün olan konsept araç, Mazda’nın yeni nesil otomobillerinde neler olacağının kilometre taşı olarak gösterildi.

Mazda’nın geleceği onda saklı: KAI Konsept

Tokyo Motor Show‘da dünya prömiyeri için sahne alan otomobili Mazda KAI CONCEPT, markanın geleceğini simgeliyor.

“KAI” ismi “öncü” anlamına geliyor.

Mazda KAI KONSEPT‘in yeni nesil otomobilleri için bir altyapı oluşturacağını düşünerek, bu ismi seçmiş.

Bu konsept, Mazda‘nın da açıkladığı gibi yeni bir neslin öncüsü olarak podyuma çıktı. Her ne kadar adı Mazda yetkilileri tarafından resmen konmasa da marka, önümüzdeki yıllarda yollara çıkaracağı yeni kompakt HB modelini bu konsept ile haber veriyor. Yeni Mazda3 belki de buna benzeyecek.

Daha yalın çizgiler, daha yüksek donanım, daha kaliteli malzemeler, daha elit bir iç mekan. Mazda, sade tasarım anlayışını öne çıkaracağı yeni dönemini açtığı Tokyo gösterisinde, ağızda tad bırakacak bir lezzeti yakalamayı başaracağını ortaya koyuyor.

Mazda Kodo istedi, Shiseido üretti: Sole of Motion

Tıpkı markanın Shiseido ile gerçekleştirdiği buluşmada ortaya çıkan kadın ve erkek kullanımına uygun eau de toiltte Sole of Motion gibi. Metalin tadını hissettiren, genç, enerjik ve gizemli bir koku… Mazda’nın otomobil dışında da var olacağının, hayatın içinden olduğunu göstermek isteyen bir kanıt olması için tasarlanmış.

 

 

Mazda‘nın “en ideal içten yanmalı motorlu aracımız” olarak ilk kez gösterdiği yeni KAI Concept, elektrikli otomobillerin yükseliş trendinin başladığı günümüzde, motor teknolojisinde “eski” konusunda yapılabilecek hâla çok şey olduğunun işaretlerini taşıyor.

Bu kompakt hatchback konsepti, Mazda‘nın yeni dönem modellerinde olması gerektiğini düşündüğü her sistemi ve teknolojiyi üzerinde taşıyor.

KAI CONCEPT için seçilen güç aktarma organı, Mazda‘nın Spark Controlled Compression Ignition (SPCCI) adlı yenilikçi bir yanma yöntemini tanıtan yeni motoru SKYACTIV-X.

İç tasarımda sade hatlar, aracın daha kaliteli ve rafine görünmesini sağlıyor.

MAZDA KAI CONCEPT ANA ÖZELLİKLERİ

  • 4 Kişilik
  • Uzunluğu 4420 mm 
  • Genişliği 1855mm
  • Yüksekliği 1375 mm
  • Aks açıklığı 2750 mm
  • Motoru SKYACTIV-X
  • Powertrain Önden çekişli
  • Lastikler 245/35R20 (ön), 245/35R20 (arka)
Mazda Kai Konsepti

 

Mazda‘nın önümüzdeki dönemde seri üretimine geçmeyi planladığı ve ilk kez 45. Tokyo Motor Show 2017 ‘de tanıttığı SkyActiv-X nasıl bir motor?

Markanın daha önceki SkyActiv motorlarının bir adım daha ötesi.

“SKAYCTIV-X benzinin kendi kendine ateşlenme noktasına kadar sıkıştırıldığı yeni bir tür motor. Mazda’nın tescilli Kıvılcım Kontrollü Sıkıştırma Ateşlemesi sayesinde, SKYACTIV-X, kompresyon ateşlemeyi kullanmak için dünyanın ilk ticari benzinli motoru olarak ortaya çıkarıldı. Benzinli motorun yüksek devirli performansını, iddialı bir yakıt ekonomisi, tork ve tepki ile birleştiren SKYACTIV-X, dizel motorları aratmayacak.”

Sağdan direksiyonlu olarak üretilen KAI Concept, ferah iç mekanda şık bir sadelik içeriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.