MBT fabrikaları enerjisini güneşten almaya başlayacak

Otomotiv gündeminin en önemli parçalarından iri haline gelen üretimde karbonsuzlaşmaya Mercedes Benz Türk (MBT) de katılıyor. 2022 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda en düşük spesifik enerji değerine ulaşan Mercedes-Benz Türk; çalışmalarına başladığı güneş enerjisi santralinin devreye alınması ile; genel müdürlük ve pazarlama merkezinin elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 80’ine yakın kısmını yeşil enerjiden sağlayacak.

“Yeşil Fabrika” olma hedefi için MBT Aksaray Kamyon Fabrikası’nın hol çatılarına 6 MWe gücünde güneş enerjisi santrali kurulumu için de saha çalışmaları başlatıldı.

Mercedes-Benz Türk Genel Müdürlük & Pazarlama Merkezi’ne 3470 kWp gücünde güneş enerjisi santrali kurulumu için de çalışmalara başlayan şirket, 2023 yılında projeyi bitirmeyi planlıyor. Şirket, güneş enerjisi santralinin devreye alınması ile Genel Müdürlük & Pazarlama Merkezi’nin elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık yüzde 80’ini yeşil enerjiden sağlayacak.

Şirket, “daha yeşil bir Aksaray” için 2022 yılında Mercedes-Benz Türk Hatıra Ormanı projesini hayata geçirdi. Şirket, söz konusu santralin devreye alınması ile doğaya salınan CO2 miktarını önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Sürdürülen enerji verimliliği çalışmaları sayesinde 2022’de 2017 yılına göre araç başına yüzde 45’in üzerinde enerji tasarrufu elde edildi. Sadece 2022’de bir önceki yıla göre araç başına enerji tüketim oranı yüzde 16 oranında düşürüldü. Söz konusu oranla birlikte; fabrikanın faaliyetlerine başladığı günden günümüze kadar araç başına tüketimde ve CO2 gaz salım miktarında en düşük seviyeye ulaşıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.