Mercedes-Benz Türk AR-GE, Daimler için ev atıklarından tampon üretti

Mercedes-Benz Türk bünyesindeki Aksaray ve Hoşdere’deki Daimler Truck AR-GE merkezleri 8 yılda 509 patent başvurusunda bulundu. Türkiye’nin en yüksek hizmet ihracatı yapan şirketleri arasında da yer alan merkezler; otobüs ve kamyon gruplarında çalışmalar yürütüyor. Son olarak 2021 yılında kamyon AR-GE ekibi 78; otobüs AR-GE ekibi de 92 olmak üzere toplam 170 adet patent başvurusunda bulundu. Mercedes-Benz Türk AR-GE, Daimler için ev atıklarından tampon üretti.

Ev atıklarından tampon üretti

Geri dönüştürülebilir malzemelerin otomotiv sanayiinde kullanımı için de AR-GE çalışmaları yapan Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE ekipleri; Intouro modelinin arka tamponunu; pilot ürün olarak ev atıklarının geri dönüşümü ile elde edilen hammaddeden üretti. 

Mercedes-Benz Türk Otobüs Geliştirme Karoseri Direktörü Dr. Zeynep Gül Koca

Mercedes-Benz Türk Otobüs Geliştirme Karoseri Direktörü Dr. Zeynep Gül Koca; “Çok çeşitli alanlarda yetkinliklere sahip olan İstanbul AR-GE Merkezimiz, ana şirketimiz Daimler Truck’ın global ağı içerisinde çok önemli bir konuma sahip. Çeşitli atıklardan geri dönüştürülen bio-bazlı plastik hammaddeleri kullanarak; otobüsler için dış tasarım parçaları geliştiriyoruz. Ekibimizde 2 kişi doktora, 71 kişi yüksek lisans derecesine sahipken; 4 arkadaşımız doktora, 15 arkadaşımız ise yüksek lisans eğitimini sürdürüyor. 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası vesilesi ile ülkemizde bu alanda emek harcayan herkese saygılarımızı iletiyoruz” dedi.

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü Melikşah Yüksel

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü Melikşah Yüksel ise şunları söyledi; “Horizon2020 programı çerçevesinde farklı projelerle kabul edilen AR-GE Merkezimiz; FAMILIAR projesi ile başvurdu. FAMILIAR projesinde kullanılan yapay zeka modeli sayesinde fiziksel testleri azaltılmayı hedefliyoruz”

Horizon Europe programına da katılıyor

Horizon2020 programı çerçevesinde RECOTRANS, DECOAT, VOJEXT, ALBATROSS projeleri ile Hibe Programı’na dört kez kabul edilen Mercedes-Benz Türk; Horizon Europe programına da FAMILIAR projesi ile başvurdu. Avrupa Birliği’nin 95,5 milyar Euro bütçeli AR-GE destek programı “Dokuzuncu Çerçeve Programı” ya da diğer bir adıyla Horizon Europe, bilim ve yenilik faaliyetlerini desteklemeyi hedefliyor.

Mercedes-Benz Türk’ün Horizon Europe projesi FAMILIAR’da kullanılan yapay zeka modeli sayesinde fiziksel testlerin azaltılması hedefleniyor. Bu da CO2 emisyonunun ve diğer atıkların azaltılmasını sağlamayı hedefliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.